Fedezzük fel – www.kastélyok.hu

Fedezzük fel – www.kastélyok.hu

Internetes Adatbázisom

Azoknak próbálok információval segíteni, akik még nem ismerik ezt a portálomat.

Ezen a linken nyitható meg!

Mire jó?

Ez egy saját adatbázison alapuló Internetes portál, ahol közreadom az általam összegyűjtött (adatlap, szöveges információ, képek) olyan helyeket, amiket már személyesen felkerestem, megtapasztaltam és a nyilvánosság számára elérhetővé teszem. Nem is mondok igazat, mert ez sokkal több, mivel az adatbázisba betároltam Magyarország általam ismert kastélyait/kúriáit, persze ettől sokkal több kastély/kúria is létezik Magyarországon, de állítom, hogy a jelentős épületek benne vannak. A kereshető/megjeleníthető adatbázisom jelenleg (2018.07.30.) összesen 3.243 helyet tartalmaz, (belföld és külföld), ezek túlnyomó többsége épített örökségünk, javarészt műemlék.

Ebben az ismertetőben nem mutatom be az egész portál működését, mivel kezelését megpróbáltam úgy kialakítani, hogy olyanoknak is kezelhető legyen, akik nem számítástechnikai zsenik. Itt most egyetlen rész területét mutatom csupán be részletsebben, ez pedig a térképes keresés/megjelenítés.

Elkezdtem a Google “Saját térkép” lehetőségét kihasználva térképre felvinni az általam ismert helyeket, nagyon sok időt fordítottam rá, de ennek létrehozása, karbantartása, aktualizálása nagyon sok időt (energiát) emészt fel, rájöttem, hogy értelmetlenül, hiszen nagyon sok információval rendelkezem az adatbázisomban, csak ebben való keresést és megjelenítést kell megreformálnom, és máris helyettesíteni tudom a “Saját térkép” rendszerét, így ezt mostantól abba is hagyom, sőt törölni is fogom.

Egy másik momentum is közrejátszott a megvalósításban, látom, hogy hatalmas az érdeklődés a romos épületek/kastélyok/kúriák iránt. Ugyan nem értem az okát, sőt meg sem akarom érteni, mert számomra a jó állapotban lévő/látogatható érték elsőbbséget élvez, de meghajlok az igény előtt. Az adatbázisomban benne van minden kastély/kúria, csupán egy épület jellemzőt kell hozzávinnem és máris teljesítve van az igény, az adatbázist felbővítettem, el is kezdtem az épületek jellemzőjeként a jelző beállítását, úgy gondolom, hogy 1 hét munkával a jelző a teljes adatbázisra beállítható, és máris kereshető, kutatható az adatbázis.

Sok a szöveg, lássuk a medvét!

Ha megnyitjátok a portálomon a “Térkép” menüt, akkor a felül látható képet láthatjátok.

A jobb oldalon lévő jelző-kapcsolókkal először be kell állítani (ráklikkelni a kívánt beállításokra), hogy miket keresünk, hogyan, milyen formában jelenjenek majd meg a válaszok (feltételnek megfelelők), és kívánunk-e területi szűrést is alkalmazni.

Én most egy ilyen példát mutatok be:

Ha a “Beállítások véglegesítése” gombot megnyomja akkor a következő kép jelenik meg:

A Magyarország térképén bárhová klikkelhet, a példa szerint az alábbi választ fogja kapni (látni:

A bal oldalon a Google térkép lesz látható, felhelyezve rá a keresésnek (szűrés) megfelelő helyek jelölői (földrajzi helyüknek megfelelően), ha egy jelölő fölé mozgatja az egeret, megjelenik  a hely adatlapja, a jobb oldalon pedig helységnév sorrendben az adatlapokhoz tartozó LINK-ek, bármelyikre klikkelve, a térképen aktiválódik az adott hely adatlapja.

A térképes megjelenítés csak azokra a helyekre lesz elvégezve, amiknek a földrajzi koordinátái (GPS) általam már ismert, azaz berögzítettem már az adatbázisomba. Az adatbázisban már szereplő, de GPS koordináták helyeinek hiánya esetén ezek nem kerülnek felhelyezésre a térképre, ha teljességet szeretne látni, akkor a Google térkép helyett a “Tartalomjegyzék” megjelenítési módot javaslom, ebben  minden hely, ami az adatbázisomba már bekerült, meg fog jelenni. A Google térképes megjelenítés akkor célszerű, ha eg útvonalra eső, vagy valami közelében lévő helyeket keres, ezen a térképen vizuálisan jól láthatóak a helyek elhelyezkedései.

Mivel az adatbázisom ismeri a régió és a megye, sőt az ország adatait is, így a szűrés elég nagy határok között kiválasztható.

Az Internetes portálon a “Kutatás” menüpontot is ajánlani tudom, itt “ÉS” kapcsolatokkal is lehet keresgélni az adatbázisban, ennek megjelenési formátum mindig “Tartalomjegyzék” formátumú.

Kellemes időtöltést és hasznos információkhoz való jutást kívánok, minden keresgélőnek!

Nemrég találkoztam egy ilyen kéréssel: A Balatontól Pécsre vezető út mellett mit tudtok ajánlani megnézésre. Egy ilyen irányú igény, szuper módok ki van szolgálva a térképes keresőmben, mégpedig:

Kiválasztja a szűrésben, az érdeklődési körbe tartozó hely típusát (ha üresen hagyja, akkor mindent megkap válaszként), kijelöli a régióban való keresést, a megjelenési formának a Google térképet javaslom, véglegesíti a beállítást, majd a Dél-Dunántúlt választva, máris lehet csemegézni, mi esik útba, vagy mennyire kell letérni egy elképzelt útvonalról.

Remélem kedvet kaptatok ahhoz, hogy legalább egyszer kipróbáljátok!

Egresi János, a portál üzemetetője.

A módosított szoftver verzió a következőkkel teszi kényelmesebbé, áttekinthetőbbé az adatbázisom használatát.

Bővítettem az adatbázis adat tartalmát:

Az adatlapok különböző helyeken az új bővített adatokat megjelenítik, így ezeket egy egér kattintással el lehet majd érni. A fejlesztés és bővítés innentől kezdve feleslegessé teszi, hogy a jelenleg használt FB Tartalomjegyzék rendszeremet párhúzamosan kezeljem (dupla idő/energia) ráfordítás, elvéve a hasznos dolgoktől az időt. A jelenlegi Tartalomjegyzék rendszeremet át fogom gondolni, és leegyszerűsítem, a lehető legegyszerűbbre. Ebben a tartalomjegyzékben lehet majd követni, hogy az adatbázis frissítéssel hol tartok, tervem szerint megyénként fogok frissíteni és aktualizálni (szinkronizálni).

Mivel az adatbázisba bekerül az FB albumok hivatkozásai is, így az FB albumok közvetlenül is elérhetőek lesznek, bárhol is jelenik meg egy keresett hely.

Talán a legpraktikusabb a Térképes keresés, megjelenítés, mert ezen a felületen a jelölő fölé víve az egér mutatót megjelenik az alábbi adatlap formátum:

Látható lesz az épület állapotjelzője, az adatbázis bemutató oldalára való hivatkozás, továbbá az FB albumra való hivatkozás, ami a megfelelő adatokkal való féltöltésig az adatbázisban lévő első (külső) hivatkozás, erre a helyre fogom berögzíteni az FB albumom hivatkozását.

Az alábbi képen egy hely bemutató lapjának teljes adatlapját mutatja:

Ezen a részletes bemutató lapon, alul a “Külső hivatkozások”-nál lesz elérhető az FB albumjának hivatkozása.

A “Tartalomjegyzék” szerű listáknál (keresések kimenete), pedig ilyen egy bejegyzés adatlapjának képe:

Remélem elnyeri majd a tetszéseteket és fogjátok is használni, ha kerestek egy program, vagy kirándulás helyet, Én biztosan ezt fogom használni, mivel sokkal egyszerűbben lehet benne keresni és rögtön rendelkezésre állnak a legfontosabb adatok is.

Nos, akkor már nincs más hátra, mint belefogni az adatbázis frissítésébe, kiegészítésébe.

Tehát jelezni fogom hol tartok, itt, ebben a bejegyzésben!

Tovább a blogra »