Érdemtelen sorstól megmenekülő értékek
Tolcsva, Szirmay-Waldbott Kastély (egy része megmenekült!)
Tolcsva, Szirmay-Waldbott Kastély (egy része, a másik elhanyagolt része az ált.iskola)
3934 Tolcsva, Kossuth Lajos u. 35.
GPS: N 48.285126,E 21.447857
Utolsó látogatás: 2016.05.08.
Külső hivatkozások:
http://www.kastélyok.hu/Lap.php?cId=906
http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=3282
https://www.facebook.com/tolcsvaikastely/
http://www.tolcsvaikastely.hu/
http://www.kastelyok.com/adatlap.php?details=203
A kastélyban Látogatóközpont került átadásra 2016.05.01-én, júniusban megnyitották, látogatható.
Utolsó látogatás: 2016.09.10. (2016.05.08.)
A Szirmay-Waldbott kastélyt a Szirmay család építette a 17.-18. században klasszicista stílusban. A későbbi tulajdonos Waldbott Frigyes eklektikus stílusban módosította mai alakját. A földszintes épület egyszerű tagozatokkal, kellemes arányú négyoszlopos portikusszal. Az épületben ma a település általános iskolája működik Az épületben fennmaradt két domborműves faragásokkal díszített faburkolatú terem egyikében jelenleg könyvtár működik.
Videó (3:18)
Forrás: http://www.tolcsvaikastely.hu/a-kastely-tortenete/
“A Borsod vármegyei eredetű, 1417-ben Luxemburgi Zsigmond királytól címeradományt nyerő szirmai és szirmabesenyői Szirmay család 1694-ben szerzett Tolcsván szőlőbirtokokat Szirmay András révén. Tolcsva földesura azonban a felsővadászi Rákóczi család volt ekkor, annak sárospataki uradalmához tartozott a település, majd herceg Rákóczi Ferenc – a későbbi II. Rákóczi Ferenc fejedelem – 1699-ben a később grófi rangra emelt Szirmay (V.) Istvánnak zálogosította el a mezővárost.
A Szirmay-Waldbott kastélyt a Szirmay család építette a 17.-18. században klasszicista stílusban. A későbbi tulajdonos Waldbott Frigyes eklektikus stílusban módosította mai alakját. A földszintes épület egyszerű tagozatokkal, kellemes arányú négyoszlopos portikusszal. Az épületben ma a település általános iskolája működik Az épületben fennmaradt két domborműves faragásokkal díszített faburkolatú terem egyikében jelenleg könyvtár működik.
Szirmay Antal 1845-ös halála után legidősebb fia, Szirmay Ödön örökölte Tolcsvát. A földbirtokost 1841-ben kinevezték Zemplén vármegye jegyzőjévé, majd az 1840-es években a vármegyei ellenzék tagjaként részt vett a politikai mozgalmakban, és Tolcsva polgármesterévé is megválasztották. Az 1848–1849-es eseményekből aktívan kivette a részét, 1848-ban röpiratot fogalmazott, majd országgyűlési képviselővé választották. A világosi fegyverletétel után a hadbíróság erdőbényei kastélyába internálta, amelyet hosszú ideig nem hagyhatott el.
Szirmay István a tolcsvai kastélyt 1878-ban vagy 1879-ben bassenheimi és bornheimi báró Waldbott Frigyes császári és királyi kamarásnak, a német lovagrend tagjának, szőlészeti szakírónak adta el. A rajna-vidéki, Koblenz környéki eredetű Waldbott család 1638-ban kapott birodalmi bárói rangot.
Waldbott Frigyes hamarosan hozzákezdett a kastély historizáló stílusban történő átépítéséhez és kibővítéséhez. Az épület belső korszerűsítését már 1882-ben megkezdték, ugyanis a 2015-ös felújítás során a díszterem padlójának felbontása közben az egyik padlódeszkán a „készült 1882 – Zelenák Károly” felirat került elő ácsceruzával felírva.A Waldbott család egészen a II. világháború végéig a kastélyban élt. Miután az épületet államosították, 1948-ban általános iskolát helyeztek el falai között. 2015-ben Tolcsva Község Önkormányzata EU-s turisztikai vonzerő fejlesztési pályázati támogatás segítségével megkezdte a kastély felújításának első ütemét, amelybe a kastély déli szárnya és a park egy része tartozik bele (a kastély egésze a megpályázható forrás limitált volta miatt nem tudott az első ütembe bekerülni). Az épület ezen felújított részében nyílik meg 2015 végén a Tolcsvai Szirmay–Waldbott-kastély Örökségturisztikai és Kulturális Rendezvényközpont. Az északi szárny és a park fennmaradó részének a helyreállítását célzó második ütem koncepciója, hasznosítási terve is teljes körűen kidolgozásra került, összhangban az első ütemben létrejött vonzerőkkel.”
Saját vélemény (2016)
A látogatási programba bele került ez a helyszín, amiről annyit tudtam, hogy a látogatóknak 2016. május 1-én megnyitották (Az ünnepélyes átadás 2015 év végén volt), hát 2016. május 1-én zárva találtuk, kiírva szokás szerint semmi, kivéve a szokásos bazi nagy hirdetőtábla, hogy “Széchenyi terv, ennyi, meg ennyi milliós támogatással. Nos nem is tudom, amúgy milyen látogatókra, ja és mennyire számítanak, ha már a nyitást követően is zárva tartják, és miből fogják fenntartani?
Érdekes volt látni, hogy a kastély egyik részét felújították, szőröstül-bőröstül, a vele egy épületet képező általános iskola része pedig pocsék állapotban maradt.2016. szeptemberében ismét felkerestük, olvasván, hogy már valóban látogatható, és valóban nyitva volt, szívélyesen fogadtak, vezetővel végignéztük a kastélyt, szépen felújították!
Külső képek
Belső képek
Szalon
Könyvtár
Hozzászólásként érkezett:
Gyula Derecskei: Kastély és a Waldbott család történetéhez tartozik, hogy egyik utolsó lakója egy Habsburg főhercegnő volt. Fridrich Hermann Waldbott báró (1889-1959), 1920-ban feleségül vette Maria Alice von Habsburg hercegnőt (1893-1963), Frigyes főherceg lányát. Házaspár 1944-ig a kastélyban lakott. Kastélybelső kialakítására feltehetően ez is hatással volt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: