Kéked, Melczer Kastély, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
3899 Kéked, Fő út 21.
GPS: N 48.545500,E 21.349730
Utolsó látogatás: 2006.05.01.
http://kastelyszallo-keked.hu/ – még üzemel ugyan a WEB lap, de információ egy esetleges újra nyitásról nincs: „A Melczer Kastélyszálló jelenleg felújítás alatt van és az üzemeltetők nem tudják megmondani mikor fognak elkészülni. A Kastélyszálló a felújítás alatt semmilyen látogatót nem tud fogadni.”
http://www.kastelyok-utazas.hu/Lap.php?cId=13
https://hu.wikipedia.org/wiki/Melczer-kastély
http://www.boon.hu/megtalaltuk-a-barono-unokajat/3460483
http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=2852
http://elmenyekvolgye.hu/varak/25-kekedi-melczer-varkastely
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.626472950767251.1073741918.611200015627878&type=1&l=212e48b200
Saját vélemény (mindez 2006, azaz már csupán múlt időben!): udvarias vendégfogadásban volt részünk bár csak egy ebédre tértünk be.Szeretettel fogadtak, megérkezésünkkor kiválasztottuk az ételeket, míg ez elkészült, körbejártuk a parkot, megmutatták a kastélyt, így hasznosan, várakozás nélkül tudtunk ebédelni. A konyha választékos, remek, ízletes ételek, udvarias kiszolgálással.
A Várkastély szobái eltérő méretűek (normál szállodai szobától az óriás lakosztályig), és ötletesen kihasználva a kastély bástyáit, ízléses, régies bútorzattal berendezve, egységes arculatot mutat. A belső termek harmonikus színvilága és a boltíves mennyezet igen jól ötvöződik. Különösen hangulatosak a saroktornyok, ötletes a kihasználásuk (társalgók, lakosztályok nappalija).
Külön épületben (volt gazdasági épület) került elhelyezésre egy automata Bowling pálya (2.db.), és az emeletén egy hatalmas méretű konferencia terem kapott helyet.A parkban a kastélytól nem mesze egy külön épületben kapott helyet a szauna és egy belső medence.
Szépen felújított várkastélyban került kialakításra a Merczel Hotel***. Egy szép és ápolt parkban fekszik. Az eredeti épületek kerültek felhasználásra a Hotel kialakításakor oly módon, hogy megőrizték műemlék jellegét. A Várkastély négy saroktoronnyal zárt belső udvaros kivitelű, 2.db. torony hengeres, 2.db. sokszögletű kialakítású.
Nem tudom elképzelni, hogy annyira leromlott volna az állapota, hogy zárással lehet csak felújítani, a bezárás mögött más történet lapul!
2017, – forrás: http://www.boon.hu/megtalaltuk-a-barono-unokajat/3460483
“Megtudjuk, Melczer Lilla bárónő férje volt Hunkár Béla. Három gyermekük született, egyikük Hunkár János volt, a polgármester édesapja. A háború alatt a bárónő Grazba költözött családjával, csak 1948-ban jöttek vissza. Amikor a gyerekek felnőttek, mindenki máshol talált hazára. Olga Amerikában, Dénes visszament Grazba, csak János maradt itthon, mert ő itt talált magának feleséget. A II. világháború után államosították a Melczer-kastélyt is. Ez volt a veszte, mert ezután minden értékeset és mozdíthatót elhordtak belőle. A bejárat előtt álló márványoroszlánokat valamelyik ház alapjába építették be. Katonák is állomásoztak egy ideig az épületben, ők szintén hatalmas károkat okoztak. Az államosítás után 4 települési tanács tulajdonába került a kastély, ami akkor szinte romokban hevert.
A ’80-as évek elején került az épület a megyei tanácshoz, ekkor kezdődött meg műemléki helyreállítása.
Kastélyszálló működött benne egészen 2012-ig. Ez azonban nem volt nyereséges, így az akkori fenntartó megyei önkormányzat átadta az épületet az államnak. Azóta a gyönyörű Melczer-kastély üresen áll, látogatni sem lehet, méretes, fekete vaskapu állja a turisták útját.
A leszármazottak szerették volna a rendszerváltozás után valahogyan visszaszerezni a család egykori tulajdonát, de mindig az volt a válasz, hogy erre a privatizációs törvény nem ad lehetőséget, csak kárpótlási jegy jár érte. Ez persze a kastély értékének a töredéke volt – mondja a polgármester. Majd azzal folytatja, hogy az üdülő még ennél is rosszabbul járt, mert évek óta nem őriztetik. Betörtek oda, levágták a radiátorokat, a vascsöveket. Pedig fénykorában az első épületben étterem, konyha és büfé működött, mellette kádfürdő (a település termálvizét hasznosítva) és szauna, a hátsó épületben pedig a szobák kaptak helyet. A bejárattól balra, a fás területen átsétálva strand várta a nyaralókat. Probléma az is, hogy 2010-ben, a nagy árvíz idején a hegyoldal megcsúszott, és az egyik épület sarkára ráomlott a föld.
Megtudjuk: korábban érdeklődött az üdülő iránt egy szlovák vállalkozó is, de a fenntartóval történt tárgyalások eredménytelenül végződtek. Így most az egykori Melczer-tulajdon az államé és az enyészeté. Pedig a kékedi termálforrás vize egykor gyógyvíznek számított. Kénes vizét főleg csúzos, ízületi és köszvényes bántalmaktól szenvedőknek ajánlották.”