Érdemtelen sorsra jutó értékek – Zichy-Grünfeld-Gerlóczi

Érdemtelen sorsra jutó értékek

Soponya – Nagyláng, (Zichy) – Grünfeld – Gerlóczi kastély

Soponya – Nagyláng, (Zichy) – Grünfeld – Gerlóczi kastély, Fejér megye

8123, Soponya, Árpád utca 4-6.

GPS: N 47.003624, E 18.460546

Utolsó látogatás: 2015.03.21 (2007.09.01), Utolsó információ 2018.január

Külső hivatkozások:

http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=3774

http://www.kastélyok.hu/Lap.php?cId=752

https://hu.wikipedia.org/wiki/Zichy-kast-ly_(Soponya)

https://www.kastelyok.com/adatlap.php?details=272

https://www.feol.hu/kozelet/helyi-kozelet/mi-lesz-az-elhanyagolt-soponyai-kastely-sorsa-2186225/

http://soponya.gportal.hu/gindex.php?pg=25436035

Nemzeti Kastély és várprogram, 2018 (aktuális) I.ütem (?)

Nem látogatható, 5 helyről kellett engedélyt kérni (www.kastelyok.com kérte én csupán csatlakoztam) a látogatáshoz.

Videó (4:54)

A kastély szörnyű állapotban (2015), minden úgy maradt, ahogy utoljára használták (Gyermekotthon volt), omladozó vakolat (mennyezet is), repedések, stb. Hatalmas (átalakított) helyiségek (tantermek), nem tudom elképzelni, hogy igazából mire lenne alkalmas egy felújítást követően (Bekerült a 2015-ös kastélyprogramba, a legújabb 2018-as programba már nincs benne). A kastély szomszédságában, az eredeti park területén lévő nagy tó helyreállítása, partrendezése, sétautak folyamatban van (települési beruházás), hogy ez fog-e kapcsolódni a kastéllyal, erre nincs információm, a sétaút a kastély kapujáig megépítették, tehát lehetnek elképzelések.

A mai épület elődjét, egy földszintes, L-alakú, barokk stílusú kúriát 1751-57 között építtette fel Zichy János, a család palotai főágazatának megalapítója. 1772-73-ban ezt bővítették ki U-alakú, földszintes kastéllyá, az eredeti épületet a jobboldali szárnyba beépítve. Vályi András 1796-os Magyarország leírása a megyebeli Zichy-kastélyok közt egyedüliként ezt említi meg. Jelenlegi formáját 1807-19 között nyerte el, mikor Pollack Mihály tervei alapján klasszicista stílusban átépítették. Ekkor építettek emeletet a főszárnyra, és ekkor készült el az udvari homlokzat monumentális lépcsőháza. A főhomlokzat középrizalitját négy kettős oszlopon nyugvó terasz díszíti. A kastély a Sárvíz árterében, egy 36 hektáros angolpark közepén áll. Kizárólagos állami tulajdonban tartandó fokozottan védett műemlék.

A II. világháború alatt a kastélyt kifosztották, majd hosszú ideig üresen állt. 1959-ben gyermekotthon és iskola céljára alakították át az épületet. A kastélyban ezután hosszú ideig a Soponyai Gyermekváros működött 2000-ig. Az utolsó külső felújítás és átalakítás 1989-ben fejeződött be, ekkor nyerte el az épület, a belső udvar és a horgásztó a mai látható képét. Az épület jelenleg a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésében van, hasznosítására jelentkezőket várnak.

Jelenleg a kastély üresen áll, immáron 2000 óta. Az épület 24 órában őrzött, nem látogatható, állaga folyamatosan romlik, állagmegóvási munkát sem végeznek rajta (meglátszik). A kastély körbe van kerítve, ahova belépni tilos!

Forrás: http://www.tourinform.fejer.hu/h/barangol.html

“A Fejér vármegyében tekintélyes nagyságú birtokokkal rendelkező Zichy grófok egyik legszebb, legtekintélyesebb méretű rezidenciája volt a soponya-nagylángi kastély. A mai épület magját 1751 és 57 között építették barokk stílusban, mely akkor egy földszintes, L-alakú kúria volt.

A következő építkezés 1772-73-ban történt, ekkor nyerte el mai, U-alakú alaprajzát. A XIX. század elején gróf Zichy István a kor egyik legtehetségesebb építészével, Pollack Mihállyal készíttette el a kastély klasszicista átépítésének, kibővítésének terveit. Az építkezés valószínűleg 1807-ben fejeződött be. Az évszámot megörökítő címert a főhomlokzat oromzatáról 1945 után leverték.

A kastély francia stílusú parkját a XVIII. században hozták létre. A XIX. század első negyedében – korstílusnak megfelelően – a kertet angolparkká alakították át, és egy S – alakú tavat létesítettek benne.

Soponya egyéb nevezetessége: Látványtár – Varga Zoltán magángyűjteménye

Régészeti, néprajzi, helytörténeti emlékek, köztük mintegy 2000 db-os szódásüveg, tégla- és pipagyűjtemény.”

Forrás: https://www.feol.hu/kozelet/helyi-kozelet/mi-lesz-az-elhanyagolt-soponyai-kastely-sorsa-2186225/ (2018. január)

“A nemzeti kastélyprogram eredetileg hét Fejér megyei kastély felújítását tartalmazta. Nevezetesen a következőkét: Bicske, Batthyány-kastély és parkja; Csákvár, Esterházy-kastély; Dég, Festetics-kastély; Iszkaszentgyörgy, Amadé-Bajzáth-Pappenheim-kastélyegyüttes és parkja; Lovasberény, Cziráky-kastély; Nádasdladány, Nádasdy-kastély; Soponya, Zichy-kastélyegyüttes és parkja.

Az új nemzeti kastélyprogram és várprogram felől a Miniszterelnökségtől érdeklődtünk. Eszerint: Fejér megyében a nemzeti program

első ütemében három kastély, a dégi Festetics-kastély, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély és a nádasdladányi Nádasdy-kastély, valamint egy vár, a Csókakői vár fejlesztésére kerül sor – összesen négy és háromnegyed milliárd forint értékben. Jelenleg a generál kivitelezői tender van folyamatban a három kastély esetében, s a kivitelezési munkák várhatóan tavasszal kezdődhetnek (pontos időpontok még nincsenek). A vár régészeti kutatása befejeződött, jelenleg a tervezés zajlik.

Mi a helyzet a többi kastéllyal? – kérdeztünk rá. A válasz szerint: azok a kastélyok, amelyek az első ütemben nem szerepelnek, várhatóan a második ütemben kerülnek majd fejlesztésre (közelebbi információt nem kaptunk róluk).

Fentiek szerint a soponyai Zichy-kastély és parkja felújítására is a második ütemben kerülhet sor.

A nemzeti program célja, hogy minden rétegében korszerű, 21. századi, fenntartható műemlékhasználat valósuljon meg – tette hozzá válaszában a sajtóiroda.”

Képek 2007-ből, akkor nem jutottam be:

Tovább a blogra »