Érdemtelen sorsra jutó értékek
Monok, Andrássy kastély, Monoky várkastély, Kossuth Lajos Emlékház
Külső hivatkozások:
http://www.monok.hu/tortenelem.html
http://www.eszakivarak.hu/magyar/monok-p.htm
http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=2997
http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=2998
http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=3000
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.732988753441621
Ebben a bemutató bejegyzésben a településen lévő többféle nevezetességet mutatom be, így egyben, hogy jobban észlelni lehessen az épületek közötti kontrasztot, törődést!
Monok, Andrássy kastély, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
3905 Monok, Kossuth Lajos utca 15.
GPS: N 48.231201,E 21.239310
Utolsó látogatás: 2010.01.13. (2008.03.15.)
Monaky Annának Andrássy Mátyással kötött házassága révén Monok és környékének birtokosai, uralmukat fokról-fokra az egész falura kiterjesztve az Andrássyak lesznek.
A család egyike a legrégibb magyar nemzetségeknek. Egyik ősüknek a Szent István király koronázását követő hadi tornán tanúsított vitézsége emlékét őrzi a családi címer és a jelmondat: “Hűséggel és vitézséggel”.
Az Andrássy-kastély dombon álló egyemeletes barokk épület (szemben a Kossuth Lajos szülőházával), melyet 1750-ben gr. Andrássy György építtetett.
Egyetemes barokk épület, 19. századi klasszicista átalakításokkal.
Andrássy Dénes 1908-ban a Gyermekvédő Ligának ajándékozta, melyben 1914 óta általános iskola működik. Valószínűleg az iskolává alakítással magyarázható az, hogy kívülről teljesen dísztelen az egész ház, a külseje éles ellentétben áll a belsejével. A főhomlokzaton a bejárat fölött egy érdekes öntöttvas elemeket tartalmazó, klasszicista díszítésű erkély található. Kiemelendő a kocsibehajtó mérete is (min 3 kocsi elfér benne). A kastély lovagtermének falfestése a XVIII. századi magyarországi képzőművészet egyik jeles emléke. A freskók a négy világtájat és pipázó, zenélő magyar alakokat ábrázolnak. A lovagterem állapota kétségbeejtő, azonnali felújításra szorul.
A földszinti házi kápolnát Andrássy István építtette 1770-1771-ben, belseje teljes épségében maradt ránk, a freskók állapota folyamatosan romlik, a kápolna falazata a lábazatnál vakolat mentes, szigetelési problémákkal küzdenek.
Az emeletre vezető kőlépcső és korlát éppen maradt, kár, hogy tejeskávé színű olajfestékkel átfestették.
Az emeleten van a díszterem, belépve a terembe elszörnyedtünk a látványtól, lepusztult falak, melyeken egykor szép freskók voltak, ma már ez néhol már csak nyomokban látható, a falazat málik, a fal körül a földre téve halomban könyvek.
Kastély kápolna képei:
Monok, Kossuth Lajos Emlékház (szülőház, múzeum), Borsod-Abaúj-Zemplén megye
3905 Monok, Kossuth Lajos u. 18.
GPS: 48.209650, 21.152149
A ház északi udvari szobájában született Kossuth Lajos 1802. szeptember 19-én. A múzeum az életpályájából az indulást és az emigrációban eltöltött éveket részletezi. A bemutatón számos Kossuth-relikvia látható.
A hajdani Nagy Kútparton álló emlékház a falu legismertebb épülete. A földszintes, 2+2+2 ablakos házat Andrássy István gróf. A copf stílusú, uradalmi tisztilakként használt épület a régi udvarházak mintájára készült. A magasföldszintes, kontyolt nyeregtetős épületet a XIX. században udvari szárnyépületekkel U alakúra bővítették.
Kossuth László az édesapa tarsolyában ügyvédi oklevéllel hagyta el a Turóc megyei Kossuthfalvát, hogy uradalmi ügyészi szolgálatot vállaljon a monoki Andrássy-birtokon. A Kossuth házaspárnak nyolc gyermeke született, akik közül Lajos a második volt. Az egykori Nagy Kútparton (ma Kossuth Lajos utcában) lévô tisztilakban az elsô emlékkiállítást 1949-ben rendezték be. A gyűjtemény az évek során mindig gyarapodott egy-két relikviával, képes, illetve tárgyi emlékkel.
A Kossuth-ház főépületének homlokzati tengelyében helyezték el Kossuth Lajos emléktábláját 1911. május 27-én. A bronz melldombormű alkotója Gárdos Aladár.
Monok nemzeti zarándokhely lett. Az itt bemutatásra kerülő tárgyakat a megszűnt Parlamenti Múzeum relikviáiból, a Hadtörténeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum s a ceglédi Kossuth Múzeum gyűjteményéből hozták. Helyben gyűjtött műtárgy nem került a kiállításba. A Kossuth Emlékmúzeum 1963 óta a Magyar Nemzeti Múzeum egysége.
A ház ma látható formáját az 1994-ben befejeződött felújítási munkálatok során nyerte el.
Monok, Monoky várkastély, Borsod-Abaúj-Zemplén megye
3905 Monok, Széchenyi u. 12.
GPS: N 48.209383,E 21.147174
Monok a Monoky/Monaky család ősi fészke és névadóközsége, akik a XIV. század óta a település birtokosai voltak. A XVII.század végén Monok várkastélya a Thökölyek és az Andrássyak birtokalett. 1651-ben Monok a török hódoltság része volt. A faluban született1802. szeptember 19-én Kossuth Lajos.
Monaky Annának Andrássy Mátyással kötött házassága révén Monok és környékének birtokosai, uralmukat fokról-fokra az egész falura kiterjesztve az Andrássyak lesznek.
A család egyike a legrégibb magyar nemzetségeknek. Egyik ősüknek a Szent István király koronázását követő hadi tornán tanúsított vitézsége emlékét őrzi a családi címer és a jelmondat: “Hűséggel és vitézséggel”.
A kiskastély vagy Monaky-féle kastély, melyet a XIV században építettek. Egy domb tetején építette a Monaky-család a szabálytalan négyszög alakú, kerek saroktoronnyal rendelkező épületet. Ebből a bástyatoronyból hirdették ki a pallosjog virágzása idején a halálos ítéleteket. A bejárat felett látható a kihalt Monaky-család címere. A XVI-XVII. században bővítették az épületet, s reneszánsz ablakokkal gazdagították. A kastély mellett kontyolt nyeregtetős gazdasági épület áll a XVIII. századtól kezdve, melynek kastély felőli részén tizenegy kosáríves árkádos tornác látható.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: