Barangolás Európában Határok nélkül

Érdemtelen sorsra jutott értékek – Nedeczky

Érdemtelen sorsra jutott értékek (véglegesen?)
Balatonederics, Nedeczky kastély

Balatonederics, Nedeczky kastély, ismertebb nevén a “Fekete kastély”
Balatonederics, 8312, 71.sz. főút
GPS: 46.788445, 17.376785

Utolsó látogatás: 2008.04.03.

A kép a sajátom (Egresi János), a mult-kor.hu magazinban is ez jelent meg, engedélyemmel.

Külső hivatkozások:

http://balatonederics.hu/2015/12/a-fekete-kastely-urai/
http://muemlekem.hu/muemlek?id=9684
http://www.kastélyok.hu/Lap.php?cId=77
http://elherdaltorokseg.blog.hu/2016/11/18/nedeczky_kastely_balatonederics
https://hu.wikipedia.org/wiki/Fekete-kastély_(Balatonederics)
https://mult-kor.hu/20120530_balatonederics_a_fekete_kastely_kiserteties_historiaja
https://www.kastelyok.com/adatlap.php?details=953

A kastély már kívül van Edericsen és csak tartozéka a községnek, mely a különös “Fekete-kastély” nevét onnan kapta, hogy ablakai és ajtói feketére voltak festve, más mondások szerint a tető volt fekete.Különös a név, de összhangban volt lakóival, múltjuk a fekete homályban “eltűnt”.

A fekete színről tudjuk, voltaképpen nem is szín, tulajdonságánál fogva a fényt sem nem átengedi, sem vissza nem veri, hanem teljesen elnyeli. Így tűnik el különös lakóinak a története is, ami “láthatatlanná” vált a történelem homályába és amire csak a némaságra ítélt régi kastély tudna mesélni, melynek urai, a “Nedeczky- és Lábatlani” régi nemesi család tagjai voltak. Származásukat egész az Árpádok koráig viszik fel és akik Anjou Mária királynétól 1384-ben Nedece birtokot nyerik.
Okmányilag először Zsigmond király 1412-ben kelt oklevelében fordul elő a család neve.

Nedeczky Lajos István építette az edericsi “fekete kastélyt”, 1880-1881 körül. A család történetében jelentős fordulat volt, amikor Deák Ferenc, zalai birtokos, Zala megye országgyűlési követe, sógorának egyik árvája, Emma, apja halála után, 17 évesen férjhez ment Nedeczky Károly Lajos balatonedericsi birtokoshoz, aki akkor a szántói járás szolgabírása volt.

A 71.számú főút felső oldalán fekszik a kastély, parkja elvadult , az épület lepusztult állapotban van, tulajdonviszonyai bizonytalanok és vevőt keresnek a kastélyra, ami műemléki védelem alatt áll. Valószínű az út Balaton felőli oldalán fekvő “Fekete fogadó és étterem” tulajdonosáé, de a fogadó sem üzemel már évek óta.

A kastély valamikor üdülőként üzemelt, mára szörnyű állapotba került, a körülötte lévő (volt) park annyira elvadult, hogy az épület már alig megközelíthető, őrzéséről tulajdonosa nem gondoskodik (azt várja, hogy összedőljön és lesz egy értékes telke a Balaton partján?, ki tudja).

Állapotáról (forrás: kastelyok.com):

“2014 június közepén jártunk erre. A kastély(rom) a megadott koordinátákon szinte a 71-es út szélén található, éppen csak észre lehet venni a hatalmas gaz és fák között. Elég romos állapotban van, már szorgos kezek minden mozdíthatót elvittek. Annyi a pozitívum, hogy a tető aránylag egyben van, így felülről nem ázik, nem rohad az épület. De belül több helyen a padló/födém már át van szakadva, a lépcsőházban korlátok nincsenek, siralmasan néz ki. A kastély körül kerítés sincs már, nem hivatalosan könnyen be lehet menni. Ajánlott a zárt öltözet az embermagasságú, épületet körbevevő gaz miatt. Szellemekkel (sajnos) nem találkoztunk.”

“A Balaton északi oldalán álló, 18. század végén épült kastély emeleti szintjéről
csodálatos panoráma látvánnyal tárul elénk a balatoni táj. Teljes alapterülete
  840m2, a hozzátartozó földterület 1,2 hektár. Az ingatlan szomszédoktól mentes külterületen van, víz és áram közművekkel rendelkezik. Az épület magán viseli az idő vasfogának nyomait, de a látogatót lenyűgözi a kastély hangulata és titokzatossága. “

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!