Nagykovácsi, Teleki-Tisza kastély, Budapest
2094 Nagykovácsi, Kossuth u. 2-4.
GPS: N 47.574307,E 18.890369
Utolsó látogatás: 2008.04.19.
Külső hivatkozások:
http://www.kastélyok.hu/Lap.php?cId=574
http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=7153
https://teleki-tisza-kastely.hu/
https://www.facebook.com/NagykovacsiKastely/
A WEB oldalról tudom, hogy a kastélyt a Cserkész Szövetség kapta tulajdonjogba. A Magyar Cserkészszövetség által szervezett Országos Cserkésznap kezdetén nyitották meg ünnepélyesen a felújított Teleki–Tisza-kastélyt május 27-én Nagykovácsiban. A kastélyt Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke adta át.
Saját tapasztalat
Az FB oldalukat megtalálva, üzenetben írtam egy kérdést, hogy egyénileg látogatható-e? Válasz azóta sem érkezett, bár az FB azt jelezte, hogy “Válasz általában néhány percen belül”, gondolom, talán ez munkaidőben tán igaz is lehet, vasárnap lévén senki sem válaszol. Viszont az FB lapon volt egy bejegyzés, hogy június 21-től nyitva van szerdától-vasárnapig egy cukrászda, gondoltam, ha ilyen van a kastélyban, akkor talán be is lehet jutni.
A Cukrászda nyitva, választéka, néhány féle süti, kávék, üdítők. Kértem egy sütit, és egy melage-t. A kiszolgáló hölgytől megkérdeztük, hogy a kastélyt mire használják, látogatható-e, van-e recepció, ahol lehet érdeklődni. A tájékozottsága elég hiányos volt. A bejárati kapu mellett lévő épületben van a recepció (Ajtóra írva, …. Kft. iroda, zárva találtuk), a látogathatóságról annyit mondott, hogy terveznek majd havonta 1 látogatási napot, de ez csupán terv, majd érdeklődjek a WEB lapon keresztül (ott egy kapcsolatfelvételi űrlap van).
Az utolsó 3 kép a rózsakert lenne, de a gaz lassan nagyobb és elnyomja a virágokat, túl sokat nem foglalkozna vele.
Ha már eljöttünk a kastélyhoz, legalább nézzünk körül, megtörtént. A kastély és a mellék épületeik újnak néztek ki, amit valóban felújítottak, minden zárva. A kastély környéke kockakövezve, a park többi részén a “dísztó” környéke kivételével szinte egy kapavágást sem tettek, na jó, állítottak mindenfelé “Vonal világító” oszlopokat (a füves területekre is, oka?), ennyi. Érdekes volt, hogy jó néhány oszlop mellett feltúrva, beton kocka, melyből gégecsövek álltak ki, benne mintha áram kábelek lógtak ki, céljuk fogalmam sincs.
Összességben csalódás volt a látottak és tapasztaltak.
A kastély képei képezik a TV2-ön még ma is futó (már új külsős felvételek) “Jóban-Rosszban” sorozat helyszínét, kórházként felhasználva.
A pilisi grófság népességének 60%-a a török hódoltság alatt elpusztult. Buda visszavétele után a Habsburgok Buda környékét számukra megbízhatóbb németajkú telepesekkel kívánták benépesíteni. A szorgalmas svábok a 150 év alatt elvadult tájon a 18. sz. közepére szívós munkával újra emberi életre alkalmas környezetet teremtettek, földműveléssel foglalkoztak. Az eltelt két és fél évszázad alatt előbb a Wattay-Róth család, majd a Teleki-Tisza család birtokában volt ez a település.
A nagykovácsi kastély egyemeletes klasszicista épülete 1840 körül, a Teleki család építette. 1849. májusában Görgey főhadiszállása volt. Többször átalakították, majd a Tisza család tulajdonába került, gróf Tisza Lajos az 1880-as években átépítette a kastélyt, Benedicty József tervei alapján, ekkor került a homlokzatra a Tisza család címere, ma is Tisza kastély néven ismert.
Teleki-Tisza-kastély utolsó birtokosa 1946-ban gróf Tisza Lajos Kálmán, Tisza István egykori miniszterelnök unokája volt. A világháború után államosították, 1956-ban Király Béla nemzetőrségének is itt volt az utolsó szállása.
A volt Telki-Tisza kastély 1958-tól az FVM elődintézményeinek fenntartása alá tartozó Erdészeti Nevelőotthon lett, és itt nevelkedtek és tanultak a városoktól és falvaktól is távol élő erdész családok általános iskoláskorú gyermekei.
Az intézmény 1992-ben profilt váltott, s a közel tíz hektár területen – melynek nagy része gyönyörű őspark – megalakult az FVM Mezőgazdasági Szakképző Intézete és Nevelőotthona. 2004. szeptemberében az intézmény nevet változtatott, az alapfeladatokat jobban tükröző FVM Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégiumra módosult. Kastély tanítási időszakban kollégiumként szolgál. Nyáron művészeti és kézműves táboroknak, rendezvényeknek adott helyet.
A kiürült kastélyt a Magyar Cserkészszövetség vette át 2014 márciusában, az épületegyüttesben a tervezett felújítás után oktatási, képzési központ nyílik (ez volt a terv). Az építészeti tervezést alapos műemléki kutatás előzte meg, ennek eredménye, hogy bontásra jelöltek ki több olyan bővítményt, ami a második világháború után épült, ezáltal a kastély klasszicista bejárata újra láthatóvá válik a főutca felől és az épület a lehetőségekhez mérten visszanyerte egykori pompáját.
A kastély parkjában is kárt tett a 2014 decemberi jegesedés, ami egy időre elzárta Nagykovácsit a külvilágtól. A kertész tervezőkkel folyamatban van a kert rehabilitációs programjának kidolgozása, amelynek célja a védett fák megőrzésével az eredeti tájképi kert helyreállítása.
A fejlesztés középpontjában egy olyan korszerű oktatási és rendezvényközpont áll, ahol egy modern gépekkel felszerelt (3D nyomtató, CNC gépek) alkotópedagógiai műhelyközpont jön létre, amely innovatív oktatási programot nyújt a 10-18 éves korosztálynak, célja a közösségben való alkotás és innováció népszerűsítése, a DIY- (csináld magad) közösség támogatása.