Barangolás Európában Határok nélkül

Érdemtelenül nem ismert értékek – Károlyi

Érdemtelenül nem ismert értékek
Fehérvárcsurgó, Károlyi kastély

Fehérvárcsurgó, Károlyi kastély, Fejér megye
(Károlyi József Alapítvány)
8052 Fehérvárcsurgó, Petőfi u.2.
GPS: N 47.287752,E 18.265222

Utolsó látogatás: 2016.10.31.

Külső hivatkozások:

http://www.karolyikastely.hu/
http://www.kastélyok.hu/Lap.php?cId=256
http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=3637
https://www.facebook.com/Károlyi-Kastély-Fehérvárcsurgó-138293106196068/
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.625933437487869.1073741902.611200015627878&type=1&l=c8798e339c

Ennek a kastélynak a besorolásával a három sorozatomba, bizony morfondíroztam, melyikbe is tegyem, végül úgy döntöttem ide való: “Érdemtelenül nem ismert” sorozatba került. Miért?

Ugyan be kerülhetett volna a megmenekültek közé is, de én inkább a köztudatban lévő hiányát erősebbnek éreztem, igazán megérdemli, hogy rá is kerüljön a fókusz, megérdemli sok tekintetben:

  • Romos állapotából hozták vissza;
  • Értékes épület, épített örökségünk sorában szerintem előkelő helyre érdemes;
  • A hasznosítása példa értékű, sok tekintetben (később részletezem);
  • A kastély eredeti tulajdonosi család üzemelteti;
  • Állaga mára csodás lett és folyamatos fenntartásáról is gondoskodnak, annak ellenére, hogy nem az üzemeltetők tulajdonában van;
  • A park helyreállításának első lépését is megtették már;
  • Bekerült a “Nemzeti Kastélyprogram”-ba;
  • Bevitték a nemzetközi kulturális térbe is, főleg Franciaországi kapcsolatai révén.

A kastély megmenekülése a Károlyi házaspárnak köszönhető

A Károlyi házaspár vendégszerető, életüket a kastély tölti ki, a kastély lakószárnyában laknak. Ezúton is köszönjük szépen Angelikának, hogy a lakószárnyba is betekintést engedett.

A kastély története

A fehérvárcsurgói kastélyt magába foglaló birtok története meglehetősen régre nyúlik vissza, s az évszázadok során többször is gazdát cserélt: 1690-ben jelentek meg a Hochburgok, mint Csurgó birtokosai, őket pedig a Berényi és a Perényi-család követi a birtokosok sorában. 1834-ben Perényi Imre báró elzálogosítja a csurgói birtokot Károlyi György grófnak, ami 1853-ban, vásárlás útján, végleg a Károlyiak kezébe kerül. A még ma is álló kastélyépületet a Perényi Imre bárótól megvásárolt és lebontott kúria helyén kezdték el építeni 1844-ben. Károlyi György gróf pesti palotájának befejezése után Csurgón teremtette meg leszármazottainak vidéki rezidenciáját. A csurgói kastély átépítése 1844-1851-52 között annak a Heinrich Kochnak a tervei alapján zajlott, aki az angol-klasszicista stílusú pesti Károlyi-palota átépítését is végezte. A Bécsben élő építészt a helyszínen Ybl Miklós képviselte, aki mint a Károlyi-család alkalmazott építésze csak a művezetéssel kapcsolatos tervezésben vett részt.
Az újonnan megépített kastély U alakú épületében az emeletes középrészhez kétoldalt oszlopos, földszintes szárnyak kapcsolódnak. Ezek végében egy-egy pavilon áll. Az északi pavilonban található a kápolna. A főépület és az oldalszárnyak díszudvart zárnak körül.

A kastély megmenekülése előtti állapotában, amikor a romokat már kezdték kitakarítani

A világháború befejezése után a kastélyt és a birtokot elveszik a Károlyi-családtól és kártérítés nélkül államosítják. 1946-tól a Fővárosi Gázművek kapta kezelésbe, ekkor üdülőként hasznosították. 1949-ben görög gyerekek menekültotthonának jelölték ki, ezt követően pedig 1955-től a megye gondozásában magyar gyerekek nevelőotthonaként funkcionált, majd 1979-ben leromlott állapota miatt kiürítették.

A rendszerváltozást követően a kastély állami tulajdonban maradt. Az állam tulajdonosi jogát a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) gyakorolta (mára már megszűnt a műemlékvédelem intézményi kerete és a Miniszterelnökséghez került). A kastély sorsában jelentős változást az 1994-95-ös esztendők hoztak: ekkor az ingatlan kezelői jogát megkapta a Műemlékek Állami Gondnoksága (MÁG, ez is megszűnt). Elkészítették az épület felújítási programját, új lendületet vett az állagmegóvás és az elvadult kastélypark rehabilitációja.

1994-ben létrejött Károlyi József Alapítvány, amely a család kezdeményezésével alakult meg. Céljaként “Európa felé való nyitásnak” kiemelt szolgálatára szánták. 1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány és a MÁG együttműködési szerződést kötött a kastély közös felújítására és hasznosítására. Az Alapítvány által kidolgozott tervezet Kulturális Találkozó Központ kialakítását célozza meg, mely egybeköti a műemlék kulturális jellegének a megőrzését és a felújításához, fenntartásához nélkülözhetetlenül szükséges, árbevételt biztosító szállodai és vendéglátási tevékenységet.

A könyvtár és a Dokumentációs Központ a kutatók, diákok és tanárok rendelkezésére áll.
A Könyvtár több mint 6.000 kötetet tartalmaz francia, magyar, angol, olasz és német nyelven. A gyűjteményt kiegészítették még Fejtő Ferenc folyamatosan érkező adományai és a nemrégiben megjelent művek megvásárolt példányai, melyek nem keverednek Fejtő Ferenc személyes gyűjteményével. Néhány ezek közül a művek közül egyedülálló Magyarországon.

Ehhez a könyvtárhoz kapcsolódik még egy feldolgozás alatt álló Sajtódosszié-gyűjtemény, mely minden, Fejtő Ferenc által vizsgált témát érint, s így nagyon jól kiegészíti a könyvgyűjteményt. Az újságkivágások egészen 1945-ig, sőt néha a háború előttire tekintenek vissza. A dossziékat helyben lehet használni, illetve fénymásolatot lehet róluk készíttetni.
Végül az olvasók rendelkezésére áll egy jelentős Folyóirat-gyűjtemény (több mint 350 címmel), francia, angol, olasz és magyar társadalomtudományi témában (magyar irodalmi folyóiratok is találhatók) ábécé sorrendben.

Az alábbi képek felújítás közben (feltárás, takarítás után) készültek

Kastély kápolna

Kastély belsők

Kastély pince

Kastély parkja (belső udvar)

 

Csipke terasz

Ybl lépcső

A felújított park részről is még néhány kép

Mik történnek a kastélyban?

  • A Kulturális Központ, időszaki kiállításokat és rendezvényeket is szervez.
  • Évente visszatérő rendezvény az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napok Károlyi Kastélyparkban, csemetekertészek, növénynemesítők, kertészeti termelők, terjesztők, mesterek, melegház, kerti kiegészítő, fénytechnika- és szökőkútgyártók, vállalkozások, tájrendezők, tájépítész hallgatók és szakemberek találkozója, gyermekprogramok.
  • Étteremmel is bővítették,
  • Végül Hotelként is üzemeltetik ma már.
  • A kastély vezetéssel látogatható.
  • A kápolna hangversenyek helyszíne.

Tervezik a volt gazdasági (lovarda) épületek felújítását is, ahol új szálláshelyekkel fog bővülni a hotelszolgáltatás.

Nemrég került sor a park egy részének helyreállítására is a dísztó és környezetében. A kastély bekerült a “Nemzeti Kastélyprogram“-ba.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!