Barangolás Európában Határok nélkül

Érdemtelen sorsra jutott értékek – Batthyány-Geist

Érdemtelen sorsra jutott értékek
Batthyány-Geist vadászkastély és parkja

5553 Kondoros, Geisztcsákó (Kondoros-Csákópuszta-Nagymajor)
GPS: 46.719604, 20.789383

http://www.kastélyok.hu/Lap.php?cId=1041

http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=2494

http://epulettar.hu/cikk/kondoros-megujul-a-batthany-geist-kastely

2007-ben készült FB-albumom

Utolsó látogatás: 2018.06.23.

 

Egy új sorozatot indítok útjára “Érdemtelen sorsra jutott értékek” összefoglaló név alatt.
A fő célom nem a visszafelé mutogatás, nem a felelősség, a bűnbak keresése, csupán arról szeretnék hangosan gondolkodni, hogy érdemes-e arra az érték, hogy több figyelmet kapjon, vagy el kéne engedni, mivel esélye sincs arra, hogy kapcsolható hozzá rentábilis hasznosítás, fenntarthatóság. Ne a kritizálás kerüljön a fókusz pontba, hanem inkább a segítő szándék, javaslatok, ötletek kerüljenek előtérbe.

Ezt a vadászkastélyt először 2007.03.30.-án láttam, a “Kisnemesi Otthonok Országos Találkozó“-ja szervezésében és jóvoltából. Korábban azt sem tudtam róla, hogy létezik ilyen kastély. Akkor a kastély és a körülötte lévő park is nagyon elhanyagolt állapotban volt, alig lehetett megközelíteni a gaztól, aljnövényzettől:

Akkor 2007-ben ennyit tudtam meg a vadászkastélyról: magán tulajdonban van, de a tulajdonos nem törődik a kastéllyal, amely nagyon leromlott állapotba került. Az állam kényszerből állagfenntartás keretében elvégezte a tető részleges felújítását, és a két szint közötti födém felújítását. Mint a képeken is látni, hogy a kastély parkja teljesen elhanyagolt állapotba került, mintha a “Csipkerózsika” kastélya lenne, körbe nőtte a cserje. 

Az eltelt idő alatt a Kondorosi Önkormányzat tulajdonába került, EU-s támogatással a parkját kitakarították, látogathatóvá tették, az épületen sajnos (pénz hiány) miatt nem sok minden történt eddig.

Az “Elherdált Örökségünk Egyesület” oldaláról egy idézet:

Megírtuk, hogy megújult a kastélykert, melynek átadó ünnepségén L. Simon László bejelentette, hogy 2016-ban 1 milliárd forint értékben újulhat meg maga a kastély is, a Nemzeti Kastélyprogram keretein belül.

A nyertes pályázat projekt bemutatásában a következőt olvashatjuk:

A helyreállítási programban Kondoros Város Önkormányzata azt a célt tűzte ki, hogy a műemléki védettséget élvező épületegyüttes méltó funkciót kapjon, és a kastély kertjét az egykori legérettebb állapotának megfelelően állítsa helyre.”

2017. november 24-én látogattuk meg a műemléki védelem alatt álló kastélyt, kíváncsian vártuk, mi az, ami teljesült az ígéretekből. Nos, ha egyetlen helyszínen kellene bemutatni  a MAGYAR ÖRÖKSÉGVÉDELEM (csupa nagybetűvel) lényegét, akkor azt biztosan Kondoroson tennénk. Kiváló érzékkel fedezték fel az ÉRTÉKEKET, amelyek megóvásáról a gigantikus Széchenyi 2020 tábla győzi meg a kétkedő a látogatókat.

Idézetek bezárva.

A mai látogatás során tapasztaltak. A terület őrzés nélküli, ott jártunkkor 3 látogató kereste fel. A parkban a fű le van nyírva, gazosodást nem tapasztaltunk. Az épület állapota tragikus, nem vagyok építész, de szerintem erre az épületre költeni kidobott pénz, a még meglévő tégla mállik szét, ezt megmenteni csak elbontással és újjáépítéssel lenne értelme.

A kastély és parkja, egy rossz minőségű köves úton közelíthető meg, távol van Kondorostól (5 km), nem ismerem az Önkormányzat valós elképzeléseit, terveit, milyen célra szeretnék hasznosítani, még ötletet sem tudnék adni, mire lenne használható. Nem is értem miért erre a parkra költöttek több mint 200 millió forintot, biztos vagyok benne, hogy ezt a pénzt egy másik beruházásra kellett volna fordítani.

A kápolna zárva, belátva az ablakon, az előtte lévő területen 13 kockakőbe vésve nevek kerültek, célját nem ismertem fel. A kápolna mögött lévő épületben, mintha végeztek volna valamiféle munkálatokat (kemencék, főzőhelyek (?), de az örzetlenség következtében, csak rongálásnak van kitéve.

Ma a kastély főépülete szörnyű állapotot mutat, nem is részletezem, a képek magukért beszélnek.

A kastélyról

Batthyány László építette 1854-ben a Wenckheim családdal közösen, Ybl Miklós és Pollack Ágoston tervei szerint épült, romantikus stílusú Batthyány-Geist-vadászkastélyt   Batthyány László eladta a birtokot a gyertyagyáros, majd sertéskereskedő Geist Gáspár gyulai polgárnak.  Geisz Gáspár 1865-ben tovább bővítette, ekkor még mint bérlő, a tulajdonjogot 1871-ben vásárolta meg. Ő adott megbízást Yblnek a kastélyparkban álló családi kriptát is magába foglaló neoreneszánsz kápolna építésére.

Bármit is terveznek a területtel épületekkel, először is a megközelítésről kellene gondoskodni, ha terveznek bele valamiféle funkciót. Ki kellene találni egy olyan hasznosítást, amiből a későbbi fenntartása lehetséges lenne, ha mindez megvan, és még pénz is lenne hozzá, na akkor lenne értelme bármiben is folytatni, az is lehet, hogy a 200 millió forint kidobott pénz volt csupán.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!