Cím: Nagypáli, Honfoglalás útja 32, 8912 Magyarország |
GPS: 46.905050, 16.852968 |
Hivatalos WEB oldal |
Saját részletes bemutatóm |
Látogatás dátuma: 2017.07.08. |
Egyéb hivatkozás: www.eszka-kerttervezes.hu , zaol.hu |
“Tervezés helye: Nagypáli, Ökovölgy, Hrsz: 033/1
Tervezési terület mérete: I. ütem, kb 10 000 m2
Tervezés ideje: 2013 május – 2014 március
Kivitelezés ideje: 2014 március – 2015 március
Tervező: Molnár KatalinA „Rózsavölgy-Nagypáli, Magyar Rózsák kertje projekt, Márk Gergely rózsáinak, mint hungarikumoknak bemutatását, a rózsafajtáknak, mint hagyatéknak a génmegőrzését, a fajták köztudatban való elterjesztését tűzte ki célul. A projekt során létrehozott kert, a bemutató funkción kívül kutatási célokat is szolgál, valamint alapanyagot biztosít a rózsákból készíthető helyi termékek számára. A kert kialakítására Nagypáli Község Önkormányzata 1, 78 ha nagyságú területet biztosított az Ökovölgyben, a lakópark déli szomszédságában. A projekt I. ütemének megvalósításához 2013 nyarán a Magyar Régiómenedzsment Közhasznú Nonprofit Kft. a Darányi Ignác Terv, Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához 2013-ban nyújtandó támogatások jogcímére nyújtott be pályázatot, pályázat 2013 októberében támogatásban részesült. A kert megépítése 2014 március –tól 2015 március végéig tartott.
A kert első ütemének megvalósításával, 3653 db rózsatő elültetésével, 350 fajta Márk Gergely rózsának nyújt bemutatási lehetőséget. Az organikus kialakítású, íves sétányokkal, kisebb terekkel, pihenőfelületekkel feltárt kertben, a rózsákat jellegűk alapján ( floribunda, polyantha, törpe rózsa, futórózsa, park rózsa, vagy teahibrid rózsa) , színkombinációik, nevükből eredő csoportosíthatóságuk (szentek, költők, települések nevei) alapján ültettük ki a sétányok mentén.
A kert látványát, a rózsák sokaságát színesíti, a fajták közé ültetett évelők ( levendulák, zsályák, sásliliomok, szarkalábak).
A fogadó térről a látogató 3 irányban kezdheti meg a kert bejárását. A nyugati sétány a Szentek sétánya, melyen többnyire magyar szentekről elnevezett rózsák kaptak helyet. (Szent Miklós, Szent Gellért, Szent Margit, Árpád-Házi Szent Kinga) A sétány keleti oldalára teahibridek, valamint alacsonyra növő floribundák kerültek. (pl: Zrínyi Péter emléke, Pázmány Péter emléke, Pannonhalma, Márton Áron, Wass Albert emléke)
A középső sétányon törpe rózsákkal ismerkedhet meg a látogató,( Bogáncs, Kőszeg, Csámbék, Minililla) A belső ágyásokban híres magyar nők (Laborfalvi Róza, Blaha Lujza) rózsái díszítene.
A harmadik sétány a nagy, kör alakú rozáriumhoz vezet, az út mentén történelmi személyekről, eseményekről elnevezett fajták kerültek.( Aradi 13, Trianon)
A kör alakú rozárium ad helyet számos floribundának, teahibridnek, és a Bolyaiak fajta rózsa kereszteséséből előállított polyantha fajtáknak.
A teahibridek közül sok különleges virágú található a kertben, ilyen a Kígyóssy Éva, mely aranysárgán kezd nyílni, majd bársonyos sötétvörösre vált, vagy a Csodálatos Mandarin, mely elnyílásban kifehéredik. A törpe rózsák közül a Gyöngyvér különleges, kicsi virágai olyanok mintha egy ma rék gyöngyöt tartanánk. Rengeteg virágot hoz a lilás rózsaszín Beszterce és a Bűbáj, mely lapított gömb alakú virágai elnyílásban sötétednek.”
Igazán nem is értem a Magyar Rózsák Kertje beruházás milyen célt szolgálhatott?, turisták vonzását nem, az biztos!