Barangolás Európában Határok nélkül

SVÁJC TARTALOMJEGYZÉK

SVÁJC TARTALOMJEGYZÉK

Kalandozások Vorarlberg (A) szálláshelytől (CH, FL, D, I, A)

Vorarlberg tartományban két szálláshelyet is kipróbáltunk, mindkettő elfogadható árfekvésű, minőségi szálláshely, mindkettőben csak reggeli kérhető, a többi étkezést útközben kell megoldani, de ez ezen a vidéken nem jelent problémát. Sokszor megfordultunk ezen a vidéken, így nagyok sok, szép, különleges helyre is eljutottunk, ezen utazásainkat foglalom (megpróbálom) össze ebben a bejegyzésben.

 

Schilthorn hegycsúcs, (Jungfrau), Svájc (007 helyszín)

1969-ben mutatták be George Lazenby főszereplésével az Őfelsége titkosszolgálatában című James Bond (‘007) sztorit, melynek helyszíne Svájc volt. A film egy nagyobb része Mürrenben, a Jungfrau oldalában játszódik. A fő gonosz Ernst Blofeld szerepét Telly Savalasra osztották, aki remek érzékkel választott magának búvóhelyet a látványos, napenergiával működtetett, körbeforgó étterem épületében, a Schilthorn-hegyen. A James Bond film Schilthorn-on készült részleteit folyamatosan vetítik a Piz Gloria étterem alsó szinten lévő termében. Csak 32 perc az utazás a Stechelberg völgyállomástól a Schilthornbahn drótkötélpályával a Schilthorn csúcsra (96 CHF, 80 EURO, 2011-ben!). A Schilthorn 2971 méter tengerszint feletti magasságban van, rajta forgó étterem (Piz Gloria), amely 50 perc alatt megfordul a saját tengelye körül.

Via Malaschlucht, Svájc, (Via Mala szurdok), Garubünden kanton

A Via Mala (a gonosz út) fenséges szurdoka 5 km hosszú, de mindössze utcányi szélességű, nem véletlenül lett irodalmárok témája is. Lenyűgöző a gyors folyású patak által kialakított keskeny hasadékban sétálni és a természet nagyságán és erején elgondolkodni.
A parkolóból egy fizető kapun áthaladva 250 lépcsőn lehet lejutni a szurdokba. Figyelem nyitva tartási időben lehet csak lemenni a szurdokba!

Schaffhausen, Város és Rajna vízesés, Svájc – Schaffhausen város, Muont vár, Rajna vízesés

Az óvárosban szebbnél-szebb műemlék házakat láthatunk, amelyek gótikus, reneszánsz, barokk, rokokó stílusban épült épületek. Megcsodálhatjuk az épületekből kiemelkedő jellegzetes erkélyeket, a mérműves ablakokat, faragványokkal díszített kapukat. 

A Rajna vízesése Schaffhausen város közvetlen határában van, egészen közel a Svájc-Német határhoz. A Rajna vízesése Európa legnagyobb vízhozamú vízesése. Másodpercenként 700 m3 víz bukik le a sziklákon 150 méter szélességben 23 méter magasról.

   Schaffhausen, Rajna vízesés, Svájc

A Rajna vízesése Schaffhausen város közvetlen határában van, egészen közel a Svájc-Német határhoz.
A Rajna vízesése Európa legnagyobb vízhozamú vízesése. Másodpercenként 700 m3 víz bukik le a sziklákon 150 méter szélességben 23 méter magasról.

Stein am Rhein középkori városka, Svájc

Schaffhausentől a Bódeni tó felé 25 Km, a Rajna északi partján fekszik. Barátságos középkori városka, gazdag történelemmel, teljesen éppen maradt óváros, fakeretes házak, sok szép falfestmény, csodálatos Rajna parti táj. Festői régi városka a Rajna északi partján, felette a 180 méter magas szőlős dombok lombjai között emelkedik Hohenklingen vára (ma étterem). A város kaputornyaival, fedett erkélyes, favázas, freskófestéses házaival egy gyöngyszem a ránk maradt középkorból. A folyón híd (régen fa híd volt az elődje) vezet át, a hídtól keletre a St. Georgen kolostor (1005-1524), 14-16.századi berendezésekkel, ma Kolostor Múzeum. Mögötte román kori templom, városháza festett üvegablakokkal.

 

Lugano – mediterán tóparti város, Svájc

Ticino kanton legnagyobb városa a Luganói-tó partján, csodálatos környezetben fekszik, sokan Svájc egyik legszebb városának tartják. Lugano a parkok, a virágok és a villák városa, mely tavasztól mediterrán virágözönben tobzódik. A város sajátos klímája miatt a tölgyek éppúgy jól érzik itt magukat, mint az olajfák vagy a pálmák.

A vasútállomás mellett lévő hatalmas parkolóban találtunk helyet, az út túloldalán megláttunk egy éttermet, melynek teraszáról nagyon szép kilátás volt a városra és a tóra, itt meg is ebédeltünk, utána jöhetett a séta a városban.

Müstair, Szent János-kolostor

A kolostor első lakói az északról, feltehetően Chur környékéről származó Benedek-rendi szerzetesek voltak.
A Benedek-rendi elnevezés Nursiai Szent Benedeknek, egy római katonacsalád leszármazottjának nevéhez kapcsolódik: szigorú rend, katonás fegyelem és szabályozott életmód jellemző rájuk.

A kolostor ma működő intézmény, egy részét múzeumként üzemeltetik.

Gothárd hágó – Gottardopass (Passo San Gottardo), Svájc

Három lehetséges átjutás van a Gothárd hágón, amely az N13 számú autópályán közelíthető meg: – alagútban (hosszú, unalmas, sorbaállás és még fizetni is kell érte, – új úton (kényelmes, jól járható, látványos, biztonságos, – régi úton (nosztalgia út, nagyon látványos, hajtűkanyarokkal, kockaköves, nagy figyelmet és óvatosságot igényel. A hágóra felérve egy kis tó tárul az utazó szeme elé, a partján sátrakban büfé és ajándékboltok (sajt!), továbbá egy önkiszolgáló étterem és múzeum található. A épületek mellett van egy hegyi kis kápolna. A régi út legkönnyebben a hágóról mindkét irányban (dél-észak) járható be, érdekessége, hogy megtartották eredeti kockaköveit, a régi utat saját magunk autóval, biciklivel járhatjuk be, vagy választhatjuk a postakocsis nosztalgia sétakocsikázást is. Magáért az út használatért nem kell fizetni. Alul az autópálya alagút fizetős!

A Bernina hágóval párhuzamosan fut a Bernina-vasút, alagutakkal és viaduktokkal tarkítva érkezik meg Olaszországba, Tiránóba (Poschiavo).
 
A hágóra vezető út elején Punt Muraglnál siklóval fel lehet jutni a Muottas Muragl hegyre (2456 méter). Az útikönyvek szerint a hegyről csodálatos a kilátás a környezetre
A hágó útjáról nagyszerű rálátás nyílik a havasi világra a Morteratch gleccserre, a Bernina vasútra is. Az országút és a vasút a Bernina hágónál elválik egymástól és jut le az olaszországi Tiránóba (Poschiavoba).
Az út a hágón át 17 km hosszú, átlagosan 7,5%-os lejtő (emelkedés) az olasz-svájci határon. Jellemzője a folyamatos emelkedés, széles (télen is járható) két forgalmi sávos út (ingyenes).
Luzern egy kis város, amely az azonos nevű tó partján fekszik. Belvárosa néhány óra alatt körbesétálható, részletes megismeréséhez azonban több napra van szükség.
Autónkat a város több parkolóházak egyikében hagyjuk, a parkolóházak a belváros közelében vannak, és rövid sétával elérjük az óváros sétáló utcáit a Kapell hidat (Kapell-brücke). A parkolásért a bejáratnál elhelyezett automatában lehet fizetni Frank pénzérmével, vagy papír pénzzel, de ha szerencsénk van akkor az automata elfogad papír alapú Eurót is, vagy bankkártyát. 4 órás parkolásért 10 Euró-ból 7 Frankot adott vissza az automata. Hasonlóan mint Budapesten, nyilvános WC-t nem találtunk, de étteremben fizetés ellenében igénybe vehetjük a mellék helyiséget.
Az Albulapass (hágó) a 63.sz. főúton található a 3-as és a 27-es főutat köti össze, 2315 (2312) méteren van a legmagasabb pontja. A főúttal párhuzamosan halad a vasút is, alagutakban és hidakon, az utóbbiak különleges látványt nyújtanak, jellegzetesek Svájcban, a kőből épített boltívek. Ahogy a Google térképen látható, mindössze 35 km, és ezt 45 perc alatt lehet végigautózni, na persze nekünk több órába tellett, sőt tovább mentünk egészen Szent Moritz-ig.
A Nagy Szent Bernát hágó (Passo del Bernardino) az N13.sz. autópályán található, bár maga az autópálya nem a hágón, hanem egy hosszú fizetős alagútban halad, de a régi úton haladva átmehetünk a hágón, amely 2066 méter magasan van. Az út mentén furcsa épületeknek tűnő objektumokat láttunk, melyekről menet közben kiderült, hogy ezek a hágó alatt haladó autópálya biztonsági objektumai (vészkijárat, lift) és szellőztetők. Fent a passnál egy tó és egy nem éppen bizalomgerjesztő étterem található, de hát Svájcban ilyenek az épületek, öregek és lepusztultak, bizony nem az Ausztriában megszokott hegyi vendégfogadók (alpesi házak), muskátlis ablakokkal, balkonokkal! Az utolsó képen megmutatom a megtett utat, mindössze 30 km, ezt elvileg 35 perc alatt lehetne végig autózni, nekünk pár óra lett az út hossza.
Az N2 autópálya (a Gottárdi főút) mellett a Vierwaldstätti tó alsó végénél fekszik. Házai szétszórtan állnak a gyümölcsöskertek között, csak a központ sűrűbben lakott. A régi kórház díszkutas tere felett kis dombon áll a 60 méter hosszú St. Martin plébániatemplom. Mai klasszicista formáját 1800-ban nyerte el. Kissé feljebb áll a XVIII században épült várostorony. A hagyomány szerint ebben a városban élt Tell Vilmos (akinek tiszteletére szobor áll a város főterén) és innen robbantotta ki a svájci szabadságharcot is. A Tell Vilmos történet freskóival festett falához állították a Tell Vilmos bronz szobrát. Tekintetével távolba néző szakállas hős, vállán íjával, apjára bizalommal tekintő kisfiával, Uri népének típusa is egyben (Richard Kissling alkotása 1895). A községet több figurás díszkút és régi úri-ház díszíti.
A kisváros a Bódeni tó partján fekszik, a tópart egyik fontos kikötője, egyben az egyik legszebb városa. Régi város, már az ókorban is szerepet játszott, kelta eredetű. Várkastélya az országútra (fő út) néz, tekintélyes mérete kiemelkedik a városból. Mellette a St. Martin templom található, szentélye késői gótikus nagy ablakai keltik fel a figyelmet. A templom 1490-ben épült, mai hajója 1788-ban épült hozzá. Figyelemre méltóak a fa gerenda betétes házak is, melyek Svájcra oly jellemzőek.
Az Einsiedeln kolostor Svájc Schwyz tartományának felső szegletében található. Einsiedeln a kápolnájában lévő Fekete Madonna, mágnesként vonzza a zarándokokat és a turistákat.
A megalakulás óta (1130) a bencés Kolostor Zürich-hez tartozik. Az apátság Einsiedeln vezetője az apát, alkotja a világ egyetlen megmaradt létező Bencés rendjét.
Flüelapasson (hágó) át csak autóút vezet, vasút nem. Vasút egy alagútban kerüli el a hágót, melyen autószállító szerelvényt lehet igénybe venni. Téli időszakban csak ez az utazási lehetőség vehető igénybe!
Davostól a háromezres havasok túloldalán az Inn mellett fekvő Suschig lehet eljutni az út hossza 26 km, a hágó legmagasabb pontja 2383 méter, helyenként elérve a 10 % lejtőt (emelkedőt). A hágó csak nyári időszakban járható (júniustól októberig).
 
Zernezből indul a Pass dal Fuorn (Fuornpass), vagy más néven az Ofenpass, útja az olasz-Tirolba vezet, átszelve Svájc Nemzeti Parkját. A Nemzeti park (Cshwizerischer Nationalpark) 175 négyzet kilométer területű rezervátum. 1911-ben nyilvánították nemzeti parkká, melyben az állat és növényvilág teljes védelmét rendelték el, hogy a természetes fejlődést semmilyen emberi befolyás ne zavarja.
A nemzeti parkon való áthaladás szigorú szabályok között hajtható csak végre. Az utakról letérni tilos, növénygyűjtés, szemetelés , a sátorozás, a vadászat, tűzrakás, még a kijelölt turista utakat is tilos elhagyni. A szabályokat megszegők súlyos büntetésre számítsanak!
Megismerkedés története. Megnéztük, hogy mennyire közelíthető meg egy nap alatt a Jungfrau, visszafelé a szálláshelyre, gondoltam, nem megyek körbe (amerre jöttünk Lucern felé), a térképen kinéztem, hogy van egy egyenes átjáró Liechtenstein felé, ez lett volna a legrövidebb út. De akkor még nem volt GPS-em, és fogalmam sem volt arról, hogy ez az út milyen kacskaringós (ez volt az első hágós utunk). Mikor elértük a Furka hágót, már láttam, hogy nem lesz egyszerű és gyors az átjutás, de már nem lett volna értelme visszafordulni, így hát mentünk tovább,aztán már csak azért izgultunk, hogy még sötétedésben leérjünk a biztonságos főútra (autópálya), késő este sötétedés után értünk vissza a szálláshelyre, házigazdánk már ideges volt, nem tudta elképzelni, hol vagyunk ilyen soká. Ebből tanulva, aztán a későbbi útjaink során mindig megmondtuk, hova megyünk.
Interlakenkirchenből induló 6. számú főúton a Grimsel Pas-on (2166 méter) keresztül érjük el a délebbre fekvő Gletsch helységet. Természetesen útközben jó néhány hajtű kanyart és emelkedőt kell leküzdeni.
A Julierpass (hágó) a 3.sz. főúttól Churontól 27 km hosszú úton 2284 méteren éri el a legmagasabb pontját, az út St. Moritzba érkezik meg.
A Klausen Passon átvezető 17. számú főút Altdorf -ból indul, átvezet a 1952 méteren lévő hágón és a Walensee -nél felvezet az N3 autópályára.
Utközben a hágó közelében látható a Fätschbachfall, az Urnerbodeb -ből lezúduló bővizű patak vízesése, 300 méter magasból ömlik le a völgybe.
Altdorf-ot már bemutattam, Tell Vilmos szülőfaluja: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.634065276674685.1073742017.611200015627878
1993-ban a Klausenrennen emlékhely lett, négyévente veterán autók találkozó helye.
 
A Silsersee végénél fekszik Maloja üdülőhely, a hágóval egy magasságban. A hágó (1815 méter) és a tóvilág már a Bernina hegy csoport 4000 méter felé törő havas nyúlványai alatt fekszik. Az üdülőhely déli része már a hágó, túloldalán meglepetésszerűen tárul fel a mélyben a Bergell völgy, de előtte még számos hajtűkanyaron kell leereszkedni.
19.sz. főközlekedési út Andermatt (Gottard út) és Reichenau (N13 autópálya) között 2044 méteres hágó az Oberallpass. A főúttal párhuzamosan halad a vasút is, amely időközönként alagútban, vagy fogaskerekes hajtással halad. Oda-vissza mindkét irányban megjártuk már. A Rajna forrása a közeli Tomasee-nél kezdődik, ezt jelzi a működő világítótorony a parkolóban.
A várkastély Rapperswil félsziget hegyén helyezték el, az egyik legjelentősebb történelmi emlék a Zürichi-tó partján. Nemesek építették a 12. században, majd később többször átépítették. A vár 1820-ig szolgált kantoni börtönként, majd 1869-ig bérházként használták, lengyel bevándorlókat helyeztek el benne. 1870 és 1927-ben a Nemzeti Múzeum, Lengyel Múzeumot rendezett be a várkastélyban. 
A katolikus plébániatemplom a kastély dombon áll a a kastély szomszédságában. 1253-ban az öreg templom helyén építették. 1493-1497 A késő gótikus szentéllyel bővült. 1506-ban Ulrich Zwingli a későbbi reformátor, tartotta az első prédikációt. 1531-ben képrombolás áldozat,a lett csak négy festett oltárból származó korai reneszánsz részt sikerült megmenteni. 1882-ben, gótikus stílusban átépítették, miután tűz pusztitotta. 1959-1967 került sor külső és belső felújítására. Északnyugatra a plébánia templomtól található a Liebfrauenkapelle (1489 épült). Kapucinus kolostor A 17. század elején építették, kilátással a zürichi tóra. A kolostor templomát 1607-ben szentelték fel.
A Sustenpass a 11.sz. főközlekedési út közepén található 2224 méter magasságban, az út Innertkirchen és Wassen között 46 km hosszú. Útközben egy csodás vízesés is látható amelyik az út felett áthidaló sziklán ömlik a mélybe, továbbá egy tejfeldolgozó farm is van, ahol kecske sajtot is lehet vásárolni. (u.i.: már két videó mentést sikerült azonosítanom és feldolgoznom a svájci utazásainkból, melyek már majdnem feledésbe mentek, kár lett volna értük. Az útközben készített fénykép felvételek segítettek az azonosításban)
19.sz. főközlekedési út Andermatt (Gottard út) és Reichenau (N13 autópálya) között 2044 méteres hágó az Oberallpass. A főúttal párhuzamosan halad a vasút is, amely időközönként alagútban, vagy fogaskerekes hajtással halad. Oda-vissza mindkét irányban megjártuk már. A Rajna forrása a közeli Tomasee-nél kezdődik, ezt jelzi a működő világítótorony a parkolóban.
A várkastély Rapperswil félsziget hegyén helyezték el, az egyik legjelentősebb történelmi emlék a Zürichi-tó partján. Nemesek építették a 12. században, majd később többször átépítették. A vár 1820-ig szolgált kantoni börtönként, majd 1869-ig bérházként használták, lengyel bevándorlókat helyeztek el benne. 1870 és 1927-ben a Nemzeti Múzeum, Lengyel Múzeumot rendezett be a várkastélyban. 
A katolikus plébániatemplom a kastély dombon áll a a kastély szomszédságában. 1253-ban az öreg templom helyén építették. 1493-1497 A késő gótikus szentéllyel bővült. 1506-ban Ulrich Zwingli a későbbi reformátor, tartotta az első prédikációt. 1531-ben képrombolás áldozat,a lett csak négy festett oltárból származó korai reneszánsz részt sikerült megmenteni. 1882-ben, gótikus stílusban átépítették, miután tűz pusztitotta. 1959-1967 került sor külső és belső felújítására. Északnyugatra a plébánia templomtól található a Liebfrauenkapelle (1489 épült). Kapucinus kolostor A 17. század elején építették, kilátással a zürichi tóra. A kolostor templomát 1607-ben szentelték fel.
A Sustenpass a 11.sz. főközlekedési út közepén található 2224 méter magasságban, az út Innertkirchen és Wassen között 46 km hosszú. Útközben egy csodás vízesés is látható amelyik az út felett áthidaló sziklán ömlik a mélybe, továbbá egy tejfeldolgozó farm is van, ahol kecske sajtot is lehet vásárolni. (u.i.: már két videó mentést sikerült azonosítanom és feldolgoznom a svájci utazásainkból, melyek már majdnem feledésbe mentek, kár lett volna értük. Az útközben készített fénykép felvételek segítettek az azonosításban)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!