Téglás, Bek – Degenfeld-Schonburg kastély

Téglás, Bek – Degenfeld-Schonburg kastély, Hajdú-Bihar megye

Cím: 4243 Téglás, Úttörő út 15., Magyarország, Heves megye
GPS: N 47.715452,E 21.667576
 Hivatalos Facebook oldal
Hivatalos WEB oldal
Részletes albumom
Látogatás dátuma: 2017.06.11.

Egyéb hivatkozás:

http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=5390

https://www.facebook.com/teglas.degenfeldkastely/ (nem hivatalos csoport)

YouTube csatornám



A háború után a kastélyban 2002-ig gyermekotthon működött. Az Önkormányzattól a HYDROEXPORT- Keviép Kft. 2002-ben vásárolta meg a kastélyt és a hozzá tartozó közel 10 hektáros területet, azzal a szándékkal, hogy felújítja az épületet és gyógyszállót alakít ki benne a helyi termálvízre alapozva.

A Kastélyt és parkját 2010 nyarán óriási erejű vihar tépázta meg, amely további állagromláshoz vezetett.

A kastély és parkja 2012-ben a Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése című pályázati felhívás – ÉAOP-2.1.1/A.I-12 ROP támogatásában részesült.

A kastély és parkjának felújítása (földszinti épület rész) befejeződött, jelenleg rendezvény helyszínként hasznosítják, de hétvégeken (szombat-vasárnap), ha nincs rendezvény látogatható, pontos információ az FB oldalukon.

A kastély története

A város központjában található kastély a múlt század elején került kialakításra.

A ma is látható kastélyt, udvarházat Bek Pál építtette a nagyközség lakott területének határán egy enyhén kiemelkedő magaslaton. Bár a XX. század során sokat vesztett jellegéből, de látványa ma is lenyűgöző. Kovácsoltvas díszítményei, kovácsoltvas oszlopai még ma is eszünkbe juttatják Kazinczy Ferenc lelkesen dicsérő mondatait, aki gyakori vendége volt a kastélynak: “olyan királyi épület kicsinyített mása, hogy a szemlélőt frappírozza”.

A XVIII. és a XIX. században igen élénk szellemi élet folyt a kastélyban. Gyakori vendég volt itt Kazinczy Ferenc, Kölcsey Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály, a reformkor nagy egyénisége Széchenyi István, az 1848-as szabadságharc tábornoka Nagy Sándor József.

A kastélyt körülvevő Angolkert és a kastélypark kialakítása Bek Pál unokájának érdeme. Külföldről hozatott különleges fafajokat, platánt, tulipánfát, feketediót, melyek a Nyírség ősi kocsányos tölgyei közé ültetve valóságos botanikus kertet alkottak. A festői kert botanikai és növényföldrajzi értékét az idős, nagy méretű fák alkotják: matuzsálemi korú kocsányos tölgyek, terebélyes platánok, vasfák, óriási olasznyárak, nemesnyárak, juharok és ezüst hársak.

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »