Nagyrábé, Des Echerolles – Kruspér kastély
Cím: 4173 Nagyrábé, Rétszentmiklósi út 7., Magyarország |
GPS: 47.203435, 21.334673 |
Hivatalos WEB oldal |
Részletes albumom |
Látogatás dátuma: 2017.06.16. |
A kastély története |
YouTube csatornám |
Rendezgetve saját kastély adatbázisomat és a képanyagomat, összehasonlítva a Facebook-on eddig közreadott bejegyzésekkel, állapítottam meg, hogy erről a kastélyról még nem készítettem albumot. Az oka egyszerű, eddig nem voltak saját képeim, ugyanezen okból írásos anyagot sem gyűjtöttem még össze.
Korábban már személyesen felkerestük a kastélyt (talán 2007-2008), akkor zárva volt, de őrizték, az őrsző személtől megkaptuk a tulajdonos nevét és elérhetőségét. A kapcsolatot felvettük vele, azzal, hogy, ha a kastély környékére vinne utunk, akkor előzetes egyeztetéssel megmutatja a kastélyt is. Erre a látogatásra nem került sor. 2010.04.22.-én útba estettük a kastélyt, de akkor ott jártunkkor senkit nem találtunk a kastély területén, láthatóan a két évvel ezelőtti állapothoz képest nem sok minden történhetett. El is felejtkeztem a kastélyról.
Most a rendezgetés során ismét “belebotlottam”, és elkezdtem kutakodni a kastély után (jelenlegi tulajdonos, állapota, stb.) sikerült is rátalálnom egy kapcsolat tartóra, megbeszélve fel is kerestük a kastélyt, ez a bejegyzés a látogatás során tapasztaltakról számol be és az ekkor készített képekkel illusztrálom a bemutatást.
Érdekes látványosság a Des Echerolles-család hajdani kastélya, mely helyenként középkori hangulatú, néhol saroktornyokkal tagolt, összességében kicsit franciás, romantikus kastély.
Papp Gyuláné visszaemlékezése szerint, aki a családnál dolgozott 1918-tól 1923 ig, a Rétszentmiklósi nem egy időben épült a Füstpusztai kastéllyal. Eredetileg egy régi kúria állt a helyén melyből csak a kápolna rész maradt meg. (A jelenlegi nyugati szárny) 1909-re fejeződött be az első átépítés Sándor esküvőjére. Mai állapotát 1927-ben nyerte el, a későbbiekben csak belső átépítések történnek.
1945 után a Gépállomás használta, később Mezőgazdasági szakiskola működik falai közt, majd a Petőfi Szövetkezet irodája. A szövetkezet felszámolásakor a RÁBÉ-PORTA kft vásárolta meg. Jelenleg folyik a teljes rekonstrukciója.
Forrás:
Időgép létesülhet Nagyrábén (06.10.2007 11:27 órakor frissítve) – Bakó Endre
“Nagyrábé – A Nagyrábéi Petőfi Mezőgazdasági Termelőszövetkezetet 2002-ben felszámolták, s a felszámolótól a Rábé Porta Kft. megvásárolta az egykori Des Echerolles-kastélyt, amely a szövetkezet központja volt.
A Kft., amint azt Nagy István ügyvezető igazgatótól megtudtuk, nagyvonalú terveket melenget a kastély, pontosabban a major rekonstrukcióját és hasznosítását illetőleg. „Nemcsak a kastély, az egész major az 1900-as évek hangulatát tükrözi majd. A kastély maga közel 2000 négyzetméteres alapterületű. Aki ide bejön, annak egyfajta időutazásban lesz része, mert nem fog látni semmi olyan elemet, ami a mai korra jellemző.
Nem lát villanyvezetéket, elektromos kábelt, habszivacsot stb. A falak téglából vannak, az utak murvából (darált zúzalék). A kastélyépületben szállás nem lesz, csak közösségi helyiségek, könyvtár, klubszobák, éttermek. A majorság területén épülnek autentikus stílusban a régi parasztházak, ezekben tudnak szállást találni, akik hozzánk vendégként érkeznek.”
2010.04.22. – ott jártunkkor senkit nem találtunk a kastély területén, láthatóan a két évvel ezelőtti állapothoz képest nem sok minden történt.
2017.06.16. látogatás tapasztalatai
A majorság, beleértve a kastélyt is a Rábé Porta Kft. tulajdona, a kastélyon az állagmegóvási munkákon kívül a pinceszint kitakarítása, a nyílászárók cseréje, gépészeti vezetékezése elkezdődött. A Kft. a Teljes majorság “helyreállítás” tervéből az I.szakaszban, az eddigi beruházások főként a Lovas részt szolgálják ki. Eddig épült, istálló, kiszolgáló épületek, mint jártatógép, körkarám, széna-, szalmatároló színek, most lett kész egy 80x40m-es fedett lovarda, belső berendezése van folyamatban. Ez a beruházási részt még hivatalosan nem nyitották meg, ezt 2018-ra tervezik. A következő beruházási szint keretében a kastély felújítása fog megtörténni, addig más új beruházás nem is indul.
A kastély épület a felújítási munkák alatt (balesetveszély) nem látogatható.
A tervek szerint a majorságban lesz lovaglás, lovas bemutatós rendezvények, ehhez két lovas pályát létesítettek (füves a kocsihajtásnak, és egy lovas pályát). Az istállókban már a lovak elhelyezésre kerültek.
Az istállók mögötti területen állatparkot is létrehoztak, benne pónilovak, púpos tevék, lámák, kecskék láthatóak.
Forrás: Echerolles család
“A család kapcsolata Rétszentmiklóssal 1846. augusztus 16-án tartott esküvővel kezdődik. 1846. augusztus 16-án a nagyváradi Szent László plébánián házasságot kötött a francia honból származó Giraud des Echerolles Károly császári és királyi hadnagy (1819. június 23), valamint a várbói Kruspér Laura Mária (1808 augusztus 3)
(Forrás: házassági anyakönyvi kivonat)
Kruspér Laura Mária, Kruspér Sándor és Sántha Mária Magdolna gyermeke
(Forrás: születési anyakönyvi kivonat)
A Kruspér család fiú ága kihalt, a házasság utáni névhasználat EcherollesKruspér. A Nagyváradi Püspökségtől vásárolt ház lett a családi központ.
A Kruspér család az 1938-ban kiadott “Bihar Vármegye Monográfiája” szerint 1750 körüli időtől birtokolja Rétszentmiklóst. Ugyancsak a monográfia szerint 1864-ben az Úrbéri elkülönítéskor 4700 hold volt az Echerolles Kruspér család birtokában.
Az Echerolles család az 1789-94-es polgári forradalom után került előbb Bécsbe, majd Nagyváradra.
Károly osztrák katonaiskolát végzett Grátz-ban, és 1838-tól mint kadétkáplár hagyja el az iskolát és a “Hessen Hamburg” 19. gyalogezredben szolgál.
1840 június 1-el kinevezik hadnagynak és a “Báró Máriási” 37-ik gyalogezredbe kerül Nagyváradra. A Francia nemesség után, Osztrák nemességet kap, majd később a magyar nemességet is megkapja.
A család által egykoron elkészített családfa kutatás 1543-ig vezeti vissza a család eredetét a francia honban.
Ugyancsak a család korábbi kutatása alapján van leírva, hogy a Kruspér család Zemplén megyéből származik.
várbói Kruspér István Mármaros adminisztrátora. 1744-ben adományba kapta a rétszentmiklósi birtokot Bihar megyében. Ettől kezdve lett a Kruspér család Bihar megyei.
A nemességet „várbó”-i előnévvel 1618-ban adományozta II. Mátyás Kruspér Istvánnak, nejének Katalinnak és 4 fiúknak Istvánnak, Andrásnak, Györgynek és Jánosnak.
Kastély: Rétszentmiklós (Nagyrábé)
Papp Gyuláné visszaemlékezése szerint, aki a családnál dolgozott 1918-tól 1923 ig. A benti kastély (Rétszentmiklósi) nem egy időben épült. Eredetileg egy régi kúria ált a helyén melyből csak a kápolna rész maradt meg. (A jelenlegi nyugati szárny) 1909-re fejeződik be az első átépítés Sándor esküvőjére. Mai állapotát 1927-ben nyerte el, a későbbiekben csak belső átépítések történnek.
1945 után a Gépállomás használja később Mezőgazdasági szakiskola működik falai közt, majd a Petőfi Szövetkezet irodája. A szövetkezet felszámolásakor a RÁBÉ-PORTA kft vásárolja meg. Jelenleg folyik a teljes rekonstrukciója. “
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: