Rózsakert – Verseghy park, Szolnok

Rózsakert – Verseghy park, Szolnok 

Cím: 5000 Szolnok, Verseghy park 3.
GPS: 47.172936, 20.198173
A hivatalos Facebook oldal
Hivatalos WEB oldal
Részletes albumom
Látogatás dátuma: 2017.06.10.

YouTube csatornám

Verseghy park, rózsakert

Rozárium, magyar rózsák kertje

Forrás: A park egyik dísze az a különleges rózsakert, melyben a Magyarországon őshonos rózsafajtákból alakítottak ki a park két oldalán álló gyönyörű lugasokat.

A megyeháza és a Verseghy park közötti területrészen egykor egy – a feltételezések szerint Rerrich Béla által tervezett – közkert volt, amely a Tisza-parti séta-kerttel szoros kapcsolatban állott, de önálló egységet képezett. A korra jellemző, szabályos szerkesztésű, úgynevezett mértani kert volt, amely illeszkedett a megyeháza hátsó homlokzatának tagozódásához és íves lezárást kapott. Itt került kialakításra a rozárium, azaz rózsakert, ahol magyar nemesítésű rózsafajtákból a Magyar rózsák kertje épült meg.

A magyar nemesítésű rózsák jellemzője, hogy rendkívül dekoratív fajták, rezisztensek (ellenállók a betegségeknek) és szárazságtűrők, hiszen erre lettek nemesítve.

Ezek a hazai fajták ma már jórészt csak nemesítő telepeken, fajtagyűjteményekben fordulnak elő, a kereskedelmi forgalomban gyakorlatilag nincs szerepük, mert a külföldi (spanyol, olasz, holland) fajták elözönlik a piacot, jóval kevésbé értékesebb, de kurrens fajtákkal.

A Szolnoki Rózsakertben járók a történeti áttekintés mellett a fajták elrendezéséről is tájékoztatást kaphatnak.

Noémi, Mohács, Ruzsa, Tündér Ilona…., csupán pár azon fajták közül, melyek a Szolnoki Rozáriumot díszítik. A megyeszékhely egyik leglátványosabb- de minden bizonnyal legillatosabb nevezetessége elnyerte méltó és végleges formáját a kihelyezett tájékoztatóval. A táblán feltűnik a Verseghy Park egykori virágosítására felkért Rerrich Béla szakmai életrajza, valamint a magyar rózsanemesítés hagyományát tovább éltető- 125 önálló fajtát kinemesítő Márk Gergely munkássága.

Az Árpád házi királyok idejére datálható rózsatelepítés a török hódoltság alatt kapott újabb lendületet.

Gróf Szapáry Gyula egész alakos szobra

Forrás: Szapáryról elnevezett utca 1891-től 1949-ig, de jelenleg is Szolnok egyik legrégibb és legjellegzetesebb utcája. 1849-től 1960-as évek végéig Ságvári Endre út, majd 1990-ig a Ságvári Endre körúthoz tartozott, majd 1990-től ismét Szapáry utca. Szapáry érdemei előtt tisztelegve 2013-ban újra szobrot állított Szolnok városa.

Simon Ferenc szolnoki szobrászművész – régi dokumentumok alapján – 2 méteres bronz szobra mintegy 11 millió forintba került, s a felállítás költségének nagyobb részét a jótékony közadakozás biztosította.

Gróf Szapáry Gyula domborműve a Szolnoki Panteonban. Simon Ferenc szobrászművész alkotása (2009).
 

 Verseghy park

Forrás: Szolnokon, a Tisza-parti sétány mellette terül el szép parkos környezetével, színes virágágyásaival, hangulatos csobogóival és szobraival a Verseghy-park. A park egyik legkedvesebb érdekességei a medence sarkainál gubbasztó kőbéka szobrocskák.

A parkban megtalálható a névadó, Verseghy Ferenc szobra is, melyet Borbereki Kováts Zoltán készített. Az 1934. szeptember 30-án felavatott alkotás az 1937-es Párizsi Világkiállításon Grand Prix-díjat nyert.

Forrás: Mindenképpen érdemes kipróbálni a februári napsütésben sétára indulóknak azt a pozitív, pihentető, feltöltő energiát a szolnoki Rózsakert közelében, amelyről így ír  Kőrössy László Facebook oldalán:

Nagyon erős energiák jönnek a földből, egyre nagyobb területen és egyre nagyobb erővel! Szolnokon a Tisza partján a Verseghy parkba, van egy hely, ahol egy körben, pozitív energiák érezhetők. Legerősebben a középpontban. A kör folyamatosan növekszik, az energiák erősek, gyógyító hatásúak, lelki nyugalmat hoznak. Mindenkinek gyógyulására, épülésére szolgálnak. Javaslom mindenkinek, keresse fel rendszeresen a helyet.

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »