Barangolás Európában Határok nélkül

Dörgicse, Levendárium Majorság

Dörgicse, Levendárium Majorság

Cím: 8244 Dörgicse, Fő utca 56.
GPS: 46.921084, 17.725022
 Hivatalos Facebook oldal
Hivatalos WEB oldal
Részletes albumom
Látogatás dátuma: 2017.06.11.
YouTube csatornám

 

A Levenduláról

Forrás: Egyiptomban mumifikálásra illóolajakat használtak, köztük a levendulaolajat. Úgy látszik sikerrel, hiszen a múzeumokban még ma is épségben láthatóak az előkelőségek. Használták füstölőként és parfümként is.

DSC_7814DSC_7815DSC_7818DSC_7819DSC_7824DSC_7825DSC_7829DSC_7831DSC_7832DSC_7833
< >

Mai nevét valószínűleg a rómaiaknak köszönhetjük, akik előszeretettel használták fürdőikben (lavare=mosni). Dioszkoridész, az I. században élt katonaorvos „A gyógyító anyagról” című illusztrált alapművében megemlíti a gyógynövények között.

René-Maurice Gattefossé francia vegyésznek köszönhető a levendulaolaj bevonulása a nyugati gyógyításba az 1900-as évek elején. Kigyulladt a labor egy robbanás következtében, és az égett karját belemártotta levendulaolajba. Meglepődve tapasztalta, hogy gyorsan csökkent a fájdalma, sem fertőzés, sem hegesedés nem alakult ki. Ez a tapasztalat is megerősítette hitét az illóolajok gyógyerejében. Ő használta először az aromaterápia kifejezést 1937-ben megjelent könyvében, a “Gatefosse’s Aromatherapy”-ban.

Az árvacsalánfélék vagy ajakosak (Lamiaceae syn. Labiatea) családjába tartozó levendula illatos félcserje. Ebbe a családba tartozik számtalan aromatikus illatú gyógy- és fűszernövény: rozmaring, menta, izsóp, macskamenta, citromfű, kakukkfű.
A Lavandula nemzetségen belül kb. 39 fajt különböztetnek meg, melyeken belül is számtalan fajta és variáció van. A rózsaszíntől a lila minden árnyalatáig megjelenő levendula kedvenc alanya a mai nemesítőknek.

DSC_7874DSC_7894DSC_7895DSC_7897DSC_7900DSC_7922DSC_7930DSC_7801DSC_7805DSC_7813DSC_7828DSC_7869DSC_7870DSC_7872
< >

A nomenklatúrában elég nagy a kavarodás külföldön és hazánkban egyaránt. Magyarországon francia levendula néven vonult be az 1900-as évek elején Bittera Gyula kiváló gyógynövénykutató által Tihanyban telepített növény, valószínűleg azért, mert a töveket Franciaországból importálta. Ugyanezt a növényt az angolszász területen English (angol) levendulának nevezik, viszont amit Magyarországon angol fajtának ismerünk, és leginkább Pannonhalma fémjelzi, azt egyszerűen lavandinnak vagy hibrid levendulának hívják. Legegyszerűbb és legegyértelműbb a növényeket legújabb taxonómiai nevükön megnevezni, ami a hiteles aromaterápiában ez ma már elengedhetetlen.
A Provance-i levendula mezőket az I. világháború utáni recesszió idején kezdték el telepíteni, kihasználva a köves, rosszabb minőségű, gabonatermesztésre alkalmatlan területeket. Erre elsősorban hibrid levendulát használtak, mivel kétszer annyi illóolajat ad, mint az orvosi levendula.

Négy levendulafajt emelnék ki, amit leginkább használunk a gyógyításban, melyekről bővebben az Aromatika e-magazinban megjelent cikkemben és a blogban lehet olvasni.
Ezek: Lavandula angustifolia, Lavandula x intermedia, Lavandula spica és Lavandula stoechas.

Dörgicsei Levendula Major

Forrás: Dörgicsén a levendula major ültetvényei hazánk – számos tekintélyes régész-művészettörténész szerint is – egy lenyűgöző és történetében feldolgozásra szánt, de titokzatosnak maradt szakrális épületegyüttes romjainak közvetlen környezetében találhatóak.

 

 

 

 

 

 

A Levendárium Mintabolt és Teázó az 1000 éves rom tövében várja az éhes vándorokat, turistákat, kerékpárosokat némi harapnivalóval, kávéval, üdítővel. Itt, a Dörgicsei Levendula Majorban, őstermelői áron kínáljuk a Levendárium termékeket, és szeretettel ajánljuk a környék többi, „A Vidék Minősége” névjeggyel ellátott, kézműves termékeit is.

A Mintabolt és Teázó az “Ikertemplom” közvetlen szomszédságában található, mellette van maga a “Levendula Major”, ez két területre van osztva:

  • vendégek által látogatható mintakert;
  • majorság, ahol a termesztés és feldolgozás folyik (ez nem látogatható zárt terület, bár rálátni a területre).

A látogatható területen építettek egy kilátó tornyot, ahonnan az egész majorság nagyon jól belátható.

A Mintabolt és Teázó egyben a pénztár is, itt kell megváltani a belépőjegyet, a fotózásért külön kell fizetni (500 Ft). A mintaboltban mindenféle termék van kiállítva, természetesen meg is vásárolhatók.

Látogatásunkkor, nagyon udvariasan fogadtak bennünket (mint egyszerű, egyéni látogatókat), készségesen elmondta a Hölgy, hogy hol és mit láthatunk, a kertben látottakról is kaptunk tájékoztatót. A Mintabolt előtere egyben vendéglátáshoz van kialakítva, asztalokkal, én a tea választékból citromfű teát választottam egy kis mézzel, finom volt. Ugyan a választékban szerepel az “orvosi levendula” is (csak ezt lehet belsőleg felhasználni!), de erős illata miatt nem erre esett a választásom, mivel már egyszer ilyet is megkóstoltam Pannonhalmán.

DSC_7812DSC_7834DSC_7847DSC_7871DSC_7903DSC_7920DSC_7932DSC_7934DSC_7803DSC_7804
< >

A Mintabolt és Teázó épülete nagyon jól illeszkedik a környezetéhez (rom-templom), a levendula kert csodásan néz ki, sétautakkal, padokkal, ahol a látogató megpihenhet. Ott járttunkkor a levendula kb. 75%-ban volt már kinyílva (a mintaboltban lévő Hölgy mondta), valóban nagyon látványos a kertben lévő különböző színű, levendula halmok sokasága. A minta kertben, minden levendula fajta el van látva egy kis táblácskával, felírva rá a fajta nevével.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!