Barangolás Európában Határok nélkül

Kapolnasnyek_HalaszKastely

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gedeon kastély, Kulturális Központ

Facebook_Ikon-e1468514902219-1-1-1-1  Facebook bemutató albumom (2 részletben)

2475 Kápolnásnyék, Deák Ferenc utca 10.
GPS: 47.241211, 18.672083
http://feol.hu/kapolnasnyek/megnyitotta-kapuit-a-halasz-gedeon-kozpont-a-felujitott-kapolnasnyeki-kastelyban-1778348
http://kapolnasnyek.info/dabasi-halasz-kastely
http://www.vtka.hu/
https://www.facebook.com/pages/Halász-Gedeon-Központ/1183275421703622 (nem hivatalos létrehozott oldal!)

Videó (4:50):

Forrás: http://www.vtka.hu/index.php/7

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ

“Kápolnásnyéki Balassa András 1703-ban örök áron eladta nyéki és pettendi birtokait nagygyőri Kutas Istvánnak és Ferenczy Györgynek. A Kutas családnak hét lánya volt, így birtokai hétfelé oszlottak leányági öröklés révén. Így jutottak a chernelházi Chernel, a Telegdi Csanády, a Kazay, a Jablonczay, a Székely, a kenesei Kenessey és a Ravazdy családok egyenként 1000 katasztrális holdnál nagyobb földterületekhez.
Ezen családok egyik örököse volt a Saáry família, amelynek Julianna nevű tagja nagysarlói Magyary-Kossa Péter felesége lett. Lányuk, Magyary-Kossa Anna kezével került a Dabasi Halász Sámuel kezére a birtok a 19. század első felében.
A Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyéből származó, rendkívül kiterjedt, 1669-ben nemesi címet nyert Dabasi Halász családnak az előnevet adó Dabas településen nem kevesebb, mint 18 kúriája áll. A família nemesi levelét 1818-ban hirdették ki Fejér vármegyében. Itteni kúriájukat nem tudni mikor emeltették, valószínűleg a 19. század első felében épült, klasszicista stílusban.
A házaspár lányát, Antóniát Dabasi Halász Lázár vette feleségül. Az 1848-49-es szabadságharc leverése után Schweidel József tábornok, aradi vértanú lányát Halász Gedeon vette feleségül. (A lányt itt temették el a Pázmánd-forrás melletti – azóta kifosztott – kriptában.)
A 19. Század második felében Halász Lázár volt az egyik legnagyobb birtokos Nyéken, gazdaságát 1893-ban már bérlők művelték. Ez olyan jól jövedelmezett, hogy a család 1895-ben már 1235 katasztrális holdat birtokolt, korábbi földjeinek dupláját, és övék volt a legjobban gépesített gazdaság is.
Fia, Dabasi Halász Gedeon az 1910-es években építette fel mai formájában a család kápolnásnyéki kastélyát. Az akkor neobarokk stílusban átalakított épületet 1945-ig a Halász família lakta. Az 1945 utáni kollektivizálással termelőszövetkezeti tulajdonba került az épület: a Vörösmarty TSZ irodái működtek a falai között. Az épület ezekben az időkben felújításra nem került, állapota folyamatosan romlott.”

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ

Az elkészített tervek szerint – melyre a Nemzeti Kulturális Alap keretéből Balog Zoltán miniszter hétmillió forintot adott – kulturális térként lesz majd hasznosítva. Az Uniós pályázat sikeres elbírálása megtörtént. Így az alapítvány 266 944 096 Ft támogatást kapott, hogy a felújítással egyedi minőségű, országos érdeklődésre is számot tartó kiállítások megtartására is alkalmas legyen az épület, melyek egyedülállóak a térségben. A kastély a kiállításokon túl kikapcsolódási és vendéglátási szolgáltatásokat is nyújt majd (múzeum shop, kávézó) a műértő közönségtől a Velencei-tó környéki településekre érkező turistákon át a helyi lakosság számára.

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ


Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ

Kápolnásnyék, Dabasi Halász Gábor Kulturális Központ

Az oldalsó gazdasági épület felújítása a vége felé tart, itt étterem és kávézó nyílik hamarosan.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!